Інфо Online
Главная : Гостевая книга : Статьи : Фотогалерея : Поиск                            1550120                          Портал Інфо Online існує — 13 років, 8 міс. та 1 day
  Слуги Коломойского
[<<<]  Статьи / Історія / Городянин-Лісовський Юрій Юрійович (14.01.1898 – 27.09.1946)

Городянин-Лісовський Юрій Юрійович (14.01.1898 – 27.09.1946)

Опубликована: 27.09.2012 Просмотров: 11813 Комментарий: 3 Оценка: (1)

Юрій Юрійович Городянин-Лісовський (творчий псевдонім Юрій Горліс-Горський) учасник боротьби за незалежність України у XX столітті

14 січня 2012 р. – День народження Юрія Юрійовича Городянина-Лісовського (творчий псевдонім Юрій Горліс-Горський), старшини Армії Української Народної Республіки, учасника боїв по обороні Карпатської України, українського військового та громадського діяча, письменника.

Городянин-Лісовський Юрій Юрійович (14.01.1898 – 27.09.1946)

Юрій Городянин-Лісовський народився в селі Демидівці на Полтавщини. Батько був старшиною царської армії, мати походила з польського шляхетського роду. Учасник Першої світової війни.

В роки Національної революції старшина-кіннотник 2-го Запорозького (збірного) полку Запорозької дивізії Армії УНР, до якої вступив у віці 20 років. На початку лютого 1920 р., під час Першого Зимового походу, коли Запорозька дивізія перебувала в околицях Холодного Яру, Юрій занедужав і змушений був лишитися на лікування в Мотриному монастирі, де в той час розміщувався штаб полку гайдамаків Холодного Яру.

Підлікувавшись вирішив залишитися серед лісовиків. Під псевдонімом Залізняк його призначили осавулом

1-го (основного) куреня полку гайдамаків Холодного Яру, став одним з найближчих помічників курінного Івана Петренка та Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупаки.

Навесні 1921 р. за наказом підпілля Залізняк "видістався з Холодного Яру" і прибув до м. Львова на зустріч з генерал-хорунжим Юрієм Тютюнником. Ставши зв'язковим Уряду УНР, навесні 1922 р. він вертається в окуповану російськими більшовиками Україну. Проводив підпільну роботу під псевдонімом Горський у м. Києві, а потім на Поділлі. Був заарештований, провів 8 місяців у "тюрподі" Вінницького ГПУ. Чекісти не спромоглися довести його вини і 16 грудня 1923 р. звільнили з-під варти. За завданням українського підпілля Горський дав згоду працювати в агентурному апараті ГПУ. За пізнішим висловом одного з найдосвідченіших керівників Подільського ГПУ Галицького, Горський провалив не одну чекістську операцію. У 1924 р. знову арешт і 15 років ув'язнення.

® Інфо OnlineГерої України


У 1932 р. втік з ув'язнення і добрався до м. Рівного, а потім до м. Львова, де він розпочав активну письменницьку діяльність. Першою книжкою, яку вдалося видати вже наступного, 1933 року, була "Ave dictator!". У 1934 р. вийшла повість "Отаман Хмара", у 1935 р. – книжки "У ворожому таборі" та перша частина роману "Холодний Яр". Трохи згодом було написано й другу частину роману "У ворожому таборі", що називалася "Між живими трупами" (про перебування в психіатричній лікарні). Юрій анонсував її вихід, а уривки з цього твору читав молоді, яка хмарами вилась довкола нього... Але рукопис загубився під час бойових дій на Закарпатті. Друга частина "Холодного Яру" побачила світ 1937 року.

На світлинах січовики Карпатської України ведуть оборонні бої. 1939 р. Сучасна реконструкці.

У 1939 р. брав участь у боях по обороні Карпатської України, потім учителював у глухому закарпатському містечку, згодом перебрався до Румунії, а потім до Югославії. Пізніше вирушає до Фінляндії, де формує відділ з українців для боротьби за звільнення України від більшовиків.

У 1942 р. прибуває до м. Рівного, а у червні 1942 р. повертається до Холодного Яру, де оселяється в с. Олександрівці і збирає свідчення учасників холодноярської епопеї. У Мельниках батьків Петра і Василя Чучупаків і подарував їм свою книжку про подвиг холодноярців, зокрема, їхніх синів. Могилу Головного отамана Холодного Яру огородили, почистили металевий хрест, на якому внизу прикріпили тризуб.

У 1943 р. переїздить до м. Львова, де 26 листопада 1943 р. у православній церкві Святого Георгія він бере шлюб із Галиною Талащук. Через Австрію разом із дружиною перебирається до Німеччини й оселяється в таборі для переміщених осіб ("Ді-пі") в м. Новому Ульмі (ФРН). Тут він розгортає активну політичну діяльність, разом з Іваном Багряним, Борисом Левицьким, Романом Паладійчуком та іншими він засновує Українську Революційно-Демократичну партію (УРДП). Він загинув 27 вересня 1946 р. в м. Новий Ульм (ФРН) при нез'ясоватих обставинах.

Продовжував жити Юрій Горліс-Горський і в легендах. Політв'язень Кузьма Дасів

 розповідав, як в одній з давніх комуністичних брошурок згадувалося, що 1956 р. з території Австрії та ФРН до Угорщини на допомогу, як тоді писали, "угорській контрреволюції" проникали українські "контрреволюціонери" і серед них – Юрій Горліс-Горський, який нібито став радником угорського генерала Кішбарнака... У 1994 р. "Холодний Яр" нарешті було видано в Самостійній Україні, за яку і боролись герої цього документального роману.

 

9 жовтня 2010 р. в селі Мельники Чигиринського району Черкаської області йому було відкрито пам'ятник Юрію Горлісу-Горському. Пам'ятник має вигляд розгорнутої книжки з вирізьбленим портретом автора. Нижче напис: "Юрій Горліс-Горський (Городянин-Лісовський), старшина Армії УНР, автор роману "Холодний Яр". Ще нижче козацька шабля і гілочка калини. На окремому камені напис: "Холодний Яр живий, він знає, хто свій, а хто ворог". Це одна з цитат роману, який виховав у Галичині десятки й сотні тисяч діяльних романтиків.

http://uk.wikipedia.org/wiki/Юрій_Горліс-Горський – Юрій Горліс-Горський

http://exlibris.org.ua/text/terpinnia.html – Юрій Горліс-Горський

У ВОРОЖОМУ ТАБОРІ (ТЕРПІННЯ)

http://uk-ua.facebook.com/pages/Юрій-Горліс-Горський/125545643485 – сторінка у Facebook

http://www.ex.ua/view/3644148 – аудіокнига

Довідка:

Учасники українських збройних визвольних змагань:

1. Українські вояки, які були учасниками Дієвої та Галицької Армій УНР з 09.05.1917 р. до 21.11.1921 р.

2. Учасники повстанських загонів, які вели боротьбу з радянською владою на теренах України з 21.11.1921 р. до 22.06.1941 р.

3. Учасники збройних формувань на теренах Карпатської України

з 04.11.1938 р. до 01.09.1939 р.

4. Учасники повстанських загонів, які вели боротьбу "проти московсько-комуністичної та гітлерівсько-нацистської окупаційних влад" з 22.09.1941 р. до 09.05.1945 р.

5. Учасники регулярних формувань Української Національної Армії, які вели боротьбу проти Червоної армії на теренах України та інших держав з 15.02.1944 р. до 09.05.1945 р.

6. Учасники різних повстанських військових формувань, які боролися на теренах України з "московсько-комуністичною владою" з 09.05.1945 р. (Рішення Президії Української Національної Ради Української Народної Республіки від 8 березня 1957 р.).

"Визнати учасниками боротьби за незалежність України у XX столітті осіб, які брали участь у політичній, партизанській, підпільній, збройній боротьбі за незалежність України, в тому числі у складі формувань Української Центральної Ради, Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, Української Держави (Гетьманату), Української військової організації, Організації народної оборони "Карпатська Січ", Організації українських націоналістів, Української повстанської армії, Української головної визвольної ради та інших військових формувань, партій, організацій та рухів, що ставили за мету здобуття Україною державної незалежності" (Указ Президента України від 28.01.2010 N75/2010).

У наш час всі вони визнані Українською державою і суспільством.

Імена учасників боротьби за незалежність України у XX столітті увійшли до героїчних сторінок української історії, вони вшановуються сучасними громадянами України, на прикладі їх героїчних вчинків виховується молоде покоління. Результатом їхньої боротьба стало проголошення у 1991 році самостійної української держави – УКРАЇНИ.

Про цих українських героїв в сучасній Україні знімаються фільми, пишуться книжки, складаються пісні, їм споруджуються і відновлюються пам'ятники, їхній прах перепоховається в рідній українській землі.

Слава Україні!

Слава українським героям!

Оценить эту статью:
Добавить комментарий
  Условия "Чистого Листа" для России.

Условия "Чистого Листа" для России.

Русские вы развязали с нами войну окупировали нашу территорию. Вы предагаете нам начать все с "Чистого Листа", мы можем согласиться при выполнении вами наших условий. Ну а теперь внимательно слушайте наши условия, которые вы должны обязательно выполнить, для восстановления нормальных отношений с нами и перейти к обсуждению "Чистого Листа"

  Меню
  РПЦ МП
  Досьє
  Категорії
КПУ
ОПГ
  Корисне
  Вход

Логин:

Пароль:Регистрация

Забыли пароль?

  Кто на сайте
Администраторы: 0
Пользователи: 0
Гости: 338
Всего: 338

Список пользователей
  Рассылка

Подписаться на рассылку Тестовая тема.
Формат:
Другие рассылки

  Однодумці

  Герої України
Степан Бандера

Євген Коновалець

Роман Шухевич
  З життя державної еліти
  Україна
  Опрос
За кого?
Ответов: 72
Комментариев: 1
Результаты
Другие опросы
  Зелена лоботомія
Президент
  Vor

Воровской портал

  Важливе
  Пошук

ВНИМАНИЕ

Опознаем террористов, сепаратистов уродов

  Русский мир
 • Дезинформация

 • Россия
 • ВАША РАША
 • Рейс MH17
 • Сдыхающая Россия
 • Русская гордость
 • "Русский мир"
 • Русские каратели
 • Пытки ГРУ РФ
 • Русские на Донбасе
 • Русские в Сирии
 • Звери Путина
 • 17 сентября 1939
 • Война 1812 гола
 • Финская война
 • Зачистка с. Самашки
 • Трибунал
 • Муравьев в Киеве
 • Операция "Монолит"
 • Русские планы
 • Миф о братстве
 • Покушение на Россию
 • Обыкновенный фашизм
 • РПЦ и Сталин
 • Имя твое — Орда
 • Русские 3-го Рейха
 •   Партия Регионов
  Янукович и К    Гамбіт президента


  От Шконки до Хонки
  От Хонки до Шконки

    Чорний стоматолог

  Сімейні традиції

    Моя кнопка
  Моя кнопка

   

   

  Інфо Online Приватний інформаціїно-аналітичний портал
  Сайт работает на LinkorCMS Всі права захищені © 2007 Матеріали сайту є вільними для розповсюдження за умови посилання (для internet-ресурсів - гіперпосилання) на джерело.  
  Веб мастер: pertolik@gmail.com
  Страница сгенерирована за 0.08 сек. и 13 запросов к базе данных ( PHP: 73% БД: 27% )