Повний мецгер: як заробити 7 мільйонів, 2 квартири в Туреччині та Іспанії, зайти в зелену енергетику й попастись на флешці
Правду кажучи, в Україні мало людей, чиї імена стали лайкою. Після нападу Вадима Тітушка на журналістів такого і не згадаєш. І от після нападу в кабінеті голови правління "Укрексімбанку" Євгена Мецгера на журналістів "Схем" ми вже можемо говорити про якийсь "повний мецгер".
-Втім, історія Мецгера – це ще один привід за цей тиждень повернутися до передвиборчих обіцянок президента. Першим приводом стали офшори, за які він нападав на Петра Порошенка, але, як виявилось, і сам не гребував їх використати.
"Не переймайтеся. Кумівства у нас не буде", – саме так відповів Володимир Зеленський на запитання журналіста Сергія Андрушка, кого він призначатиме на державні посади у квітні 2019-го.
Це була одна з фішок, завдяки якій Зеленський переміг на виборах.
Володимир Мецгер, Кирило Шевченко, Володимир Зеленський
А далі почалося: друга дитинства Баканова – на голову СБУ, двох бізнес-партнерів Єрмака та Шефіра – в радники, Юзіка – в депутати, куму Юзіка – теж в депутати, дружину Юзіка – ні, не в депутати, але в помічники депутата. Чоловіка однокласниці – в депутати і голови комітету.
З "Кварталу" на Банкову перейшли виконавчий продюсер Сергій Трофімов та сценарист Ігор Костюк, в пресслужбу – Ірина Побєдоносцева. В депутати – ще з десяток осіб.
Мецгер, «ДНР», SkyMall та $ 60 000 000: Розслідування «Схем» про «Укрексімбанк»
Президент, від якого чекали соціальних ліфтів для хороших менеджерів, бо в нього немає своєї команди для держуправління, вдало розставив на посади родичів – своїх та друзів.
У травні 2020-го в Комітеті виборців порахували, що упродовж першого року президентства В. Зеленського понад 30 осіб, які раніше працювали в структурах "Студії Квартал 95", її дочірніх організаціях, надавали послуги компанії, співпрацювали із Зеленським на професійній основі, були знайомими чи друзями отримали державні посади.
Але це виявилось лише верхівкою айсберга. Адже не так вже й просто в цій країні вгадати, скажімо, кумів Олени Кравець.
Якби не сам президент Володимир Зеленський, який призначив у 2019 році юристку "Укрексімбанку" Юлію Мецгер в наглядову ради "Приватбанку", а в її інстаграмі не знайшлися спільні фото з Оленою Кравець.
Спільне фото Юлії Мецгер та Олени Кравець
На деяких спільних із Кравець світлинах присутній і сам Євген Мецгер
Цього виявилось мало, і в лютому 2020-го колишнього співробітника "Укрексімбанка" Євгена Мецгера, який на той момент був заступником голови "Укргазбанку", зробили головою правління державного банку, який в основному кредитує державні підприємства та великі державні проєкти.
"Він працював на позиції начальника малого і середнього бізнесу в "Укрексімбанку", і це досить безперспективна ланка. Як він піднявся до голови правління "Укргазбанку", не знаю, але вочевидь, що потім його родинні зв’язки стали в нагоді Кирилу Шевченку після 2019-го, коли він змагався за посаду голови НБУ", – каже співрозмовник Цензор.НЕТ у банківській сфері.
Сам співрозмовник теж знайомий з Мецгером і ніколи не чув, щоб той чинив з кимось так, як вчинив з журналістами. Але от рядові співробітники "Укргазбанку" пригадали, що їм теж могло прилетіти від колишнього шефа.
Вже у лютому 2020 року "Укрексімбанк" розпочавприйом заявок за державною програмою "Доступні кредити 5-7-9%", яка була однією з фішечок Володимира Зеленського.
Через рік роботи Мецгера збиток державного "Укрексімбанку" за 2020 рік досяг 5,6 млрд гривень.
"Сторонній спостерігач, звісно, має повне право (і, поза сумнівом, ним скористається) акцентувати свою увагу та критику виключно на позначці "мінус". І, напевне, по-своєму буде правий. Але тільки ті, хто повністю були "в процесі" розумітимуть, що насправді стоїть за цією цифрою. Вони заслужено пишатимуться цим показником, усвідомлюючи свою відповідальність ніколи і нізащо більше до нього не повертатися", – написав тоді Мецгер.
Позаяк банк кредитував і "Велике будівництво", і "Укрзалізницю", це не дивно. Сама лише фінансова допомога "Укравтодору" минулого року за підписаним в Офісі Зеленського договором склала якраз 5,7 млрд грн. Цього року "Укрексім" вже виступав як координатор 6 банків, які прокредитують "Велике будівництво" на $376 млн.
Втім, невдалий для банку рік не вплинув на фінанси родини Мецгерів. Точніше, вплинув, але не так, як можна було б очікувати.
У 2019 році Юлія Мецгер подала декларацію, згідно з якою у родини було 3 квартири – одна на 105 метрів, придбана ще у 2009-му, і дві по 40 метрів, куплені у 2018-му. Також родина володіла 20 сотками землі в Яблунівці на Київщині та садовим будинком на 90 метрів. Ще у спільній власності Мецгера та Олександра Козиного було приміщення в центрі Києва площею 90 метрів. Також родина мала три дорогі автівки та одну компанію в Іспанії
У 2021-му картина стала геть іншою: Юлія Мецгер 12 разів вносила корекції в декларацію через суттєві зміни фінансового стану. Останніми вона задекларувала 580 тисяч грн. гонорарів від "Приватбанку" (які вона отримує щомісяця). Також вона придбала цінних паперів "Приватбанку" на суму майже 4 мільйони гривень. А до того продала якесь нерухоме майно на майже ідентичну суму. Кількома місяцями раніше Мецгер вже купила цінних паперів банку на суму понад 600 тисяч гривень.
Також змінився і житловий фонд родини. У 2019 вони купили в березні і в червні дві квартири в Туреччині за 3 мільйони гривень.
У 2020-му родина придбала ще одну квартиру в Києві площею 120 метрів за 4,7 млн гривень та ще майже за мільйон – два машиномісця. Цього ж року Мецгери купили за 3 мільйони квартиру на 80 квадратних метрів в Іспанії, а також машиномісце та комору біля квартири.
За ці роки родина продала MERCEDES, лишивши собі AUDI та RANGE ROVER 2017 та 2018 років випуску.
Змінилась і корпоративна власність родини. Якщо станом на 2019-й в них були дві ТОВ ("Іонія" та "Іоніка"), що торгували кавою та чаєм, то тепер родина також займається зеленою енергетикою. Євген Мецгер на 25% володіє компанією ТОВ ПРОЛОГ СОЛАРІНВЕСТ. Крім документів НКРЕКП, компанію мало де згадують – лише в договірі на виділення землі у Кіровоградській області та у звітності ДТЕК про будівництво ЛЕП у Глевасі.
Мецгер заробив в "Укрексімбанку" 4,7 млн, ще 171 тисячу отримав від профспілки "Укргазбанку" й більше 40 тисяч – як відсотки. Дружина Мецгера заробила в "Приватбанку" минулого року понад 3 мільйони.
Історія Мецгерів – це ще один випадок того, як "слуги" Зеленського покращили свої статки під час перебування при владі. КВУ нарахував 58 депутатів, які за останні два роки стали суттєво заможнішими. Вони придбали нові авто, земельні ділянки чи квартири. І це ще не йдеться про покращення матеріального стану родичів, як у випадку з квартирами матері голови парламентського комітету Андрія Клочка.
Володимир Зеленський, який обіцяв, що президент житиме, як вчитель, а вчитель як президент, і що не буде жодного кумівства, насправді обріс за 2 роки друзями та "Євгенами – кумами Олени", які покращують свій матеріальний стан на державній службі й все частіше поводяться, неначе вони – не "слуги", а хазяї.
І на підході – ще 5 "своїх" з таблички голови партії Олександра Корнієнка. Адже, крім спікера, мають бути звільнені ще кілька міністрів та голів ОДА. І їх теж треба замінити своїми людьми.