Від добровольців до елітного формування - ФОТО
Історія харківського спецпідрозділу ГУР "Кракен"
Спецпідрозділ Головного управління розвідки Міністерства оборони України "Кракен" наводить справжній жах на окупантів. Він вже став "страшилкою" в російській пропаганді, а все через свою успішність на фронті. Бійці "Кракена" звільнили не один населений пункт на Харківщині, в тому числі такі міста як Балаклія та Куп'янськ. До того ж підрозділ є розвід-диверсійним, тому проводить складні військові операції і працює в тилу ворога.
Редакція сайту 057 розповідає історію харківського спецпідрозділу ГУР "Кракен".
Бійці майбутнього спецпідрозділу "Кракен" почали підготовку до можливого повномасштабного вторгнення РФ за півроку до 24 лютого. Ветерани полку "Азов" та офіцери ГУР робили вишколи, де ділились своїм досвідом з цивільними. Всього через курси підготовки пройшли 3 тисячі людей. Тому в перші години війни їм вдалося мобілізувати близько 900 осіб серед тих, хто пройшов вишколи, і зайняти оборонні позиції на Окружній дорозі Харкова. 27 лютого бійці разом з іншими підрозділами сил оборони України знищили російську колону, якій вдалося прорватися у місто. На 3-4 день повномасштабного вторгнення майбутній спецпідрозділ вже налічував 1500 чоловік.
Военные преступники армии РФ, наступит время и будем их отлавливать в их домах и приводить в исполнение в их домах.
Сам окремий розвід-диверсійний підрозділ "Кракен" ветерани "Азову" і добровольці сформували у березні на базі Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Свою першу операцію спецпризначенці "Кракена" провели 25 березня, коли звільнили село Вільхівка і ударно-штурмовими діями нейтралізували стратегічний задум армії РФ, поставивши крапку у планах росіян у напрямку Харків-Чугуїв. Успіх в цій операції мав стратегічне значення у відновленні положення фронту та подальшої деокупації села Мала Рогань. Всього у ході боїв за Вільхівку спецпідрозділ "Кракен" ліквідував 70 окупантів і 27 - взяв в полон, а також знищив 3 одиниці техніки та захопив МТ-ЛБ і командно-штабну машину російських військ. Незважаючи на успішно проведену наступальну операцію, "Кракен" втратив 6 бійців загиблими.
29 квітня бійці "Кракену" за підтримки офіцерів Головного управління розвідки звільнили село Руська Лозова. Це стратегічно важливий населений пункт, що знаходиться на трасі "Харків-Бєлгород". Звідти загарбники прицільно обстрілювали цивільну інфраструктуру і житлові масиви Харкова. Війська Росії зазнали втрат у понад 100 чоловік живої сили та близько 20 одиниць техніки.
Після звільнення Руської Лозової перед "Кракеном" стало завдання термінового штурму селища Питомник, оскільки утримання одного населеного пункту без іншого було неможливе. Питомник - це стратегічна висота, контроль якої унеможливлював обстріли Харкова зі ствольної артилерії. 10 травня спецпризначенці разом з іншими підрозділами сил оборони України деокупували селище. Під час операції по звільненню Руської Лозової і Питомника загинули 7 воїнів спецпідрозділу.
На протязі наступних двох місяців спецпідрозділ "Кракен" утримував оборону у Питомнику проти двох батальйонно-тактичних груп військ РФ. І це при тому, що "Кракен" виконує зовсім інші завдання. Потім на позиції у селищі зайшли суміжні підрозділи сил оборони України, а спецпідрозділ "Кракен" отримав завдання висуватися у Луганську та Донецьку області.
В середині липня спецпідрозділ "Кракен" провів вогневий наліт на селище Білогорівка Луганської області і зірвав наступ росіян на місто Сіверськ на Донеччині. В ході операції спецпризначенці ліквідували 60 окупантів і знищили 5 одиниць техніки ЗС РФ. Ще двох загарбників "Кракен" взяв в полон, серед них - розвідник ГРУ Росії.
Наступною успішною операцією спецпідрозділу стало звільнення міста Балаклія. З цієї операції починався контрнаступ українських військ і саме вона переломила фронт загарбників на Харківщині. У підсумку бійці "Кракену" підняли український прапор і офіційно доповіли президенту України Володимиру Зеленському про деокупацію міста.
Майже одразу "Кракен" провів Куп'янську наступальну операцію та форсував річку Оскіл, що дозволило вибити російську армію з лівобережної частини міста Куп'янськ і створити плацдарм для суміжних підрозділів сил оборони України. 27 вересня спецпідрозділ "Кракен" повністю зачистив від загарбників селище Куп'янськ-Вузловий. Під час зачистки селища одна зі штурмових груп "Кракену" натрапила на взвод російських військ. В результаті щільного контакту ворожа група була розбита і з втратами відступила, залишивши багато трофеїв. Також спецпризначенці звільнили селище Ківшарівка, села Подоли, Новоосинове, Глушківка і Колісниківка.
В ході всієї операції українська армія знищила та відкинула такі російські підрозділи: 27-му окрему мотострілецьку бригаду, 55-ту окрему мотострілецьку бригаду, 200-ту окрему мотострілецьку бригаду, 61-шу окрему бригаду морської піхоти, ПВК "Вагнера" і загони "Барс". Загалом контрнаступ у Харківській області забрав життя 9 бійців "Кракену". Наразі наступальна операція військ України успішно продовжується на лівому березі річки Оскіл. |