Законопроєкт №9573: як нардеп Мотовиловець рятує друзів від відповідальності за корупцію і порушує Конституцію
Народний депутат Андрій Мотовиловець провів у першому читанні законопроєкт №9573, який передає державну частину морської акваторії порту “Південний” і землі водного фонду у приватну власність компанії ТрансІнвестСервіс (ТІС), співвласниками якої є олігарх Костянтин Жеваго і російський олігарх Олексій Федоричев. На останнього Україна наклала санкції 19 жовтня 2022 року. Примітно, що законопроєкту не було в порядку денному парламенту на сьогодні.
Виглядає так, що головна мета законопроєкту – легалізувати дії ексміністра інфраструктури Андрій Пивоварського та його ексзаступника Володимира Шульмейстера. Наразі НАБУ і САП підозрюють Пивоварського та Шульмейстера у вчиненні злочину. А саме: у 2015 році, за версією слідства, вони прийняли наказ, за яким група компаній ТІС отримали право стягувати половину корабельного збору, який стягувало ДП “АМПУ”.
Зеленський, ти для своєї ОПи зібрав все гівно з самого дна помийної ями, схоже відрами черпав той гній. Про те як Єрмаки торгували державними посадами і за це їм нічтого не було, але прийде час...
Андрій Мотовиловець на той час – у 2015 році – був радником ексміністра Пивоварського і, за нашою інформацією, саме він був ініціатором того, щоб корабельний збір розподілявся між державним підприємством та приватною ТІС. Важливо при цьому, що дохід отриманий від портового збору приватною компанією значно перевищував витрати на споруджені компанією гідротехнічні споруди за власний кошт.
Також раніше Мотовиловець намагався взяти Пивоварського на поруки. А наразі, здається, намагається догодити колишньому керівнику цілим законом.
Серед авторів законопроєкту також зазначені народні депутатки Марʼяна Безугла та Юлія Клименко. Остання також повʼязана із Пивоварським та намагалася взяти його на поруки.
Завдяки законопроєкту вигоду отримують одразу декілька підприємств групи ТІС. Серед них: 1. ТОВ “ТІС РУДА”, 49,9% якого належать Полтавському ГЗК, власником якого є олігарх Костянтин Жеваго, а 20,5% належать російському олігарху Олексію Федоричеву; 2. ТОВ “ДП Вордл ТІС Південний”, 17,75% якого належать Федоричеву.
У чому суть законопроєкту і як він порушує Конституцію?
У прикінцевих положеннях законопроєкту Мотовиловець пропонує визнати, що виключне право державної власності на новостворені підводні гідротехнічні споруди застосовуються до об’єктів, створення (будівництво) яких було розпочате після набуття чинності цим Законом. У кримінальному провадженні НАБУ мова йде про здійснені компанією ТІС днопоглиблювальні роботи на ділянках акваторії порту “Південний” до прийняття цього закону. Це означає, що після набрання чинності цією нормою такі ділянки акваторії автоматично стануть приватною власністю компанії ТІС. Зараз ці ділянки є державною власністю ДП “АМПУ”.
Центр протидії корупції (ЦПК) підкреслює – держава справді має створювати сприятливі умови для ведення бізнесу та розвивати інструмент державно-приватного партнерства. Проте виписування законів в інтересах конкретних компаній та осіб, аби сховати їх від правосуддя та забезпечити їм мільйонні виплати з українського бюджету за за компенсацію вартості майна, яке і так належить Українському народу і державі – неприпустиме.
При цьому Конституція України та інші закони визначають, що акваторії порту є власністю Українського народу, а землі водного фонду власністю держави. Тобо новий законопроєкт прямо суперечить статті 13 Конституції України, статті 6 Водного кодексу України, частині четвертій статті 84 Земельного кодексу України, статті 324 Цивільного кодексу України та іншим законам України.
Крім того, у законопроєкт визначає, що під виглядом приватних ці акваторії мають бути передані державі, за що держава має ще й сплатити приватним компаніям. Варто вказати, що держава може компенсовувати справедливу вартість вкладень бізнесу в днопоглиблювальні роботи, але не ціною передачі ділянок акваторії в приватну власність всупереч Конституції.
Якими будуть наслідки законопроєкту?
Якщо закон буде прийнятий, то держава:
- визнає власне майно та майно Українського народу (а саме – землі акваторії) приватним;
- втратить можливість стягнути на свою користь 37,5 млн доларів і 29 млн гривень, які раніше були заарештовані на рахунках компанії ТІС як кошти корабельного збору, який стягнули незаконно;
- повинна буде виплатити компанії ТІС 5 млн доларів. Також на подібну компенсацію зможе претендувати компанія олігарха Дмитра Фірташа ТОВ “МСП НІКА-ТЕРА”.
|