Заступник Єрмака Шурма запустив свої ручонки в «Укрзалізницю»
«Укрзалізниця» без тендеру обрала партнерів Шурми постачальником рейок на 666 млн по вищій ціні
Напередодні Нового року «Укрзалізниця» уклала пряму угоду на придбання рейок на 666 млн грн з ТОВ «Мінерфін-транс» уклали пряму угоду вартістю 666 млн грн по процедурі «Українська визвольна війна». Ціна виявилась набагато вищою від усіх інших закупівель цього року – в еквіваленті 1 848 доларів.
У лютому 2023 року «Укрзалізниця» замовила рейки по $1 569 без ПДВ фірмі «AS Skinest Rail» (Естонія). У жовтні замовила фірмі «Дорінвесткапітал» китайські рейки по $1 644 з ПДВ. А місяць тому залізничники відмінили вже майже завершені закупівлі інших китайських рейок по ціні від 1 094 до 1 240 доларів з ПДВ.
За даними «Наших грошей», поставки китайських рейок зірвались з різних причин.
«Дорінвесткапітал» відмовився постачати в строк нібито через внутрішні проблеми у виробника «Pangang Group Panzhihua Steel & Vanadium».
А по відміненим закупівлям у замовника могли бути підозри щодо надійності поставок рейок виробництва «Inner Mongolia Baotou steel union co ltd» (Китай) по такій низькій ціні. Якби там не було, «Укрзалізниця» затягнула процес укладання договорів з переможцями аукціонів з вересня до грудня. І до кінця року переможці торгів при всьому бажанні вже не встигали зробити поставки.
Засновниками ТОВ «Мінерфін-транс» є словацька компанія «Minerfin, A.S.» (85%) та кіпрська «Мюрленс Ентерпрайзіс Лімітед» (Murelance Enterprises Limited) (15%).
Словацька компанія «Minerfin» має частку 48% у чеській компанії «Moravia steel», яка є виробником залізничних рейок.
Акціонерам компанії «Minerfin» є кілька бізнесменів з Словакії – Томаш Хренек, Евжен Балко, Блашкова Марія і Ян Модер. Вона є одним з найбільших перевізників руди в Україні та до вторгнення кілька років виступала партнером «Запоріжсталі» по роботі Запорізького залізнорудного комбінату (ЗЗРК).
Тоді керівником «Запоріжсталі» був нинішній замголови Офісу президента Ростислав Шурма.
«Я хочу подякувати нашим словацьким партнерам, компанії Minerfin, яка продовжує, незважаючи на всі складнощі, вірити в нашу країну, вірити в нашу промисловість і інвестує сотні мільйонів гривень у розвиток Запорізького залізорудного комбінату спільно з меткомбінатом “Запоріжсталь”», – казав Ростислав Шурма.
Р.Шурма отметил, что открытие нового горизонта с запасами 68 млн тонн руды дает возможность ЗЖРК стабильно работать в течение ближайших 15 лет. Гендиректор "Запорожстали" подчеркнул, что начало разработки нового горизонта дает уверенность в завтрашнем дне для коллективов ЗЖРК и "Запорожстали". "ЗЖРК является одним из основных поставщиков сырья для нас", – сказал Р.Шурма, уточнив, что меткомбинат получает около 40% потребляемого сырья с ЗЖРК. В свою очередь генеральный директор ЗЖРК Михаил Короленко отметил, что предприятие закончило длившийся с 2000 года проект, который позволит добывать руду от отметки 840 м до отметки 1140 м. В целом на его реализацию было потрачено более 1,5 млрд грн. Он отметил, что при стабильных продажах руды и ценах на нее предприятие планировало к 2025 году выйти на объем производства в 6 млн тонн руды в год. "Пока мы идем стабильно, вышли в 2010 году на объем в 4,5 млн тонн. Если позволит цена и инвестиции, то мы сможем выйти на 6 млн тонн руды", – подчеркнул он. Как сообщалось, ЗЖРК завершил первый этап реконструкции, которая обеспечивает компенсацию выбывающих мощностей по добыче железной руды в этажах 301-840 м Южно-Белозерского месторождения
В відкритих джерелах є згадки про те, що «Запоріжсталь» разом з «Minerfin» імпортувала дорогу ільменітову з Єгипту, і це стало причиною скандалу. Нібито керівництво СКМ Ріната Ахметова дізналась про невигідні закупівлі ільменіту та звільнила з «Запоріжсталі» низку менеджерів. У тому числі бізнес-партнера Шурми Руслана Божка.
За даними «Наших грошей», «Minerfin» до самої окупації ЗЗРК у 2022 році постачала на підприємство інструменти для буріння.
ЗЗРК розташовано у місті Дніпрорудне Запорізької області. Тут же розташована сонячна електростанція ТОВ «Відновлювальна Енергія Запоріжжя» Олега Шурми, брата замголови Офісу президента. За даними «Bihus.Info», ця фірма Шурми разом з іншими його компаніями після окупації СЕС продовжувала отримувати гроші від України за поставку електроенергії окупантам.
Один з партнерів Олега Шурми по сонячному бізнесу Олександр Запишний є власником фірми «ЕДС-інжиніринг». Вона входить в консорціум «ЕДС-Плутон», який за останні місяці отримав підряди філій «Укрзалізниці» на реконструкцію енергооб’єктів на 510 млн грн.
Довідково: «Mulerance Enterprises limited» повністю контролюється іншою кіпрською фірмою «Toblernia Ventures limited», яка у свою чергу належить на 25% кіпрській «Meridien Transport Limited» (її власником є «Romanos Holding Limited») та на 75% – мальтійському фонду «Priveq Funds Sicav plc».
За даними аудиторського звіту, «Sicav» – це багатофондова компанія, під парасолької якої працюють кілька фондів, інвестуючи в активи в різних країнах світу.
Так, підфонд «Equivest через кіпрські прокладки має часту в українській ТОВ «Мінерфін-Транс». Інший підфонд «Logivest» має частку власності у словацькій «Budamar Logistics a.s», яка вказана як пов’язана у фінансових звітах у словацьких звітах «Minerfin a.s.». Інвесторів підфондів з аудиторських звітів або іншої публічної інформації ідентифікувати наразі не вдалось.
«Minerfin AS» зареєстрована у 1995 році. Основною діяльністю є імпорт залізної руди для статегічних компаній, а також інших товарів та гірничої техніки. За даними фінансової звітності за 2022 рік, компанія має частки у трьох українських компаніях та у чеській «Moravia steel».
Юрій Ніколов, “Наші гроші”, Антоніна Волкотруб, “Центр протидії корупції” |