Татаров : У Раді зареєстрували новий законопроєкт про реформу БЕБ
Новость от Anatoliy Tkachenko
У Раді зареєстрували новий законопроєкт про реформу БЕБ: він робить неможливим вплив Татарова, який намагалися зберегти законопроєктом від Кабміну
На сайті Верховної Ради опублікували новий законопроєкт №10439-2 про реформу Бюро економічної безпеки України (БЕБ). Він зареєстрований як альтернативний до законопроєкту, який раніше подав Кабінет Міністрів, і в якому БЕБ фактично лишали під контролем заступника голови Офісу президента Олега Татарова.
СКАНДАЛ В ТОП-УНІВЕРСИТЕТІ | Хек по 333, скарги президенту, "свої" постачальники і "бунт" студентів
Про недоліки урядового законопроєкту Центр протидії корупції (ЦПК) писав раніше.
У новому законопроєкті забезпечили повноцінну переатестацію персоналу БЕБ та оновлені конкурсні процедури, що дозволить загалом вивести правоохоронний орган з-під контролю Офісу Президента, як це є зараз.
Законопроєкт також повністю відповідає вимогам міжнародних партнерів, врахувує пропозиції і зауваження, надані міжнародними та українськими експертами, а також громадянським суспільством.
Ключові автори законопроєкту – заступник голови фінансового комітету Ярослав Железняк та голова антикорупційного комітету Ради Анастасія Радіна.
Що пропонує законопроєкт №10439-2?
Законопроєкт №10439-2 детально (на рівні закону) регламентує процедуру переатестації усіх співробітників БЕБ. Зокрема забезпечувати переатестацію співробітників БЕБ будуть комісії, де троє з пʼяти членів будуть визначати міжнародні партнери. Якщо співробітник БЕБ не пройде атестацію або відмовиться від неї – буде звільнений.
Сама атестація буде складатися з трьох етапів: 1. тестування на знання законодавства, 2. тестування на загальні здібності та 3. співбесіда щодо доброчесності та професійної етики. Під час останнього етапу атестаційні комісії зможуть аналізувати інформацію про кандата, його професійну поведінку та майновий стан.
Законопроєкт також забезпечує, щоб недоброчесні співробітники не могли уникати та затягувати проходження переатестації через “фіктивні” лікарняні, раптові “відпустки” та інші маніпуляції.
“Альтернативна версія реформи БЕБ безумовно в рази краща за урядову фікцію. Ми в ЦПК також долучилися до її напрацювання. Важливо, що у законопроєкті передбачена ретельна процедура переатестації співробітників на рівні закону, яка забезпечить реальне та повне очищення інституції в короткий строк,” – зазначає заступниця виконавчого директора ЦПК Олена Щербан.
Законопроєкт також передбачає оновлену конкурсну процедуру на посаду Директора БЕБ. Так, у складі комісії з відбору директора чотири з семи членів будуть визначені міжнародними партнерами. Ці члени комісії також матимуть право переважного голосу і повинні будуть визначити єдиного переможця. Це дозволить уникнути маніпуляціям, які програма СХЕМИ побачила на минулому конкурсі на посаду керівника БЕБ у 2020 році, коли імʼя переможця конкурсу було відоме заздалегідь.
Проєкт також забезпечує гарантії незалежності майбутнього директора, обраного за оновленими правилами на дійсно прозорому конкурсі. Зокрема убезпечує його від ручного та політичного звільнення, як це наразі передбачено для директора НАБУ.
Також законопроєкт передбачає оновлення конкурсних процедур на всі інші посади в БЕБ. Так, нових співробітників за законопроєктом відбиратимуть кадрові комісії за участі експертів, делегованих міжнародними партнерами. Також посилені вимог до конкурсних процедур та кандидатів на посаду працівників БЕБ, що дозволить залучити до роботи органу нових кваліфікованих співробітників.