Рада суддів більше місяця не хоче організовувати зʼїзд, щоб призначити нових суддів КСУ
Рада суддів вже більше місяця не може оголосити про проведення Зʼїзду суддів України, щоб розглянути питання призначення нових суддів Конституційного Суду України. І поки що взагалі не планує цього робити.
Про це Центру протидії корупції (ЦПК) стало відомо з відповіді Ради суддів на запит ЦПК.
Так, Дорадча група експертів (ДГЕ) оголосила результати відбору до Конституційного Суду 3 травня. Було визначено пʼятьох кандидатів, які, на думку ДГЕ, відповідають посаді судді КСУ: троє – за квотою Верховної Ради та двоє – за суддівською квотою.
Верховна Рада призначила одного з відібраних кандидатів – Сергія Різника – ще 23 травня. Проте у Раді суддів, судячи із відповіді на запит ЦПК, поки що навіть не розглядають можливі дати проведення Зʼїзду.
“Наразi жодних iнших рiшень чи дiй [крім здійснених в рамках попередніх етапів конкурсу на посаду судді КСУ] в межах проведення конкурсу на посаду судді Конституційного Суду України Радою суддiв України не приймалось та не проводилось,” – зазначає Рада суддів у відповіді на запит ЦПК.
Судячи з інформації, озвученої під час Міжнародного судово-правового форуму, затвердити нового суддю КСУ у Раді суддів планують у березні 2025 року. Тобто, майже через рік після добору.
При цьому у КСУ наразі 13 з 18 суддів. За законом він може бути повноважним лише за умови, якщо у складі є 12 суддів. Тож наразі є реальні ризики, що через зволікання Ради суддів робота КСУ невдовзі буде заблокована.
Нагадаємо, на сьогодні Раду суддів очолює одіозний Богдан Моніч. З відомих “плівок Вовка” слідує, що Богдан Моніч отримав свою посаду за участі Андрія Портнова – голови Адміністрації президента часів Януковича.
За останнє десятиліття Рада судів перетворилася на інструмент тиску на суддів. Також на сьогодні вона не виконує жодних повноважень, які б не могли виконувати інші гравці у судовій системі.
Саме тому минулого року у парламенті зареєстрували законопроєкт №8342, який передбачав зокрема скасування Ради суддів як окремого суддівського органу та передання її повноважень Вищій раді правосуддя. Проте наразі законопроєкт лишається неухваленим.
Зазначимо, що думка ЦПК щодо відібраних суддів на посаду КСУ може не збігатися з думкою ДГЕ. Водночас процедура призначення відібраних відповідно до закону кандидатів |