ЦПК : Голова ВРП Усик лишив на посаді в.о. злочинця
Новость от Anatoliy Tkachenko
Голова ВРП Усик лишив на посаді в.о. керівника Державної судової адміністрації Максима Пампуру, який має корупційний шлейф. ЦПК вимагає розпочати новий прозорий конкурс на керівника ДСА
12 вересня на засіданні Вищої ради правосуддя (ВРП) її голова Григорій Усик запропонував іншим членам ВРП продовжити Максиму Пампурі строк перебування на посаді в.о. голови Державної судової адміністрації (ДСА) до 15 грудня 2024 року. Усик обґрунтував це тим, що Пампура – “ефективний менеджер”. При цьому, що Пампура імовірно причетний до корупційного злочину свого попередника на посаді.
Нагадаємо, що колишній очільник ДСА Олексій Сальніков був звільнений у грудні 2023 року з посади після підозри від НАБУ в отриманні хабаря у $7,5 тис. За даними САП, його заступник Максим Пампура нібито мав зустрічі за дорученням Сальнікова та спілкувався щодо скасування рішення суду апеляційної інстанції. Попередник Сальнікова – Зіновій Холоднюк – також був фігурантом так званих скандальних «плівок Вовка».
Щоб обрати нового керівника ДСА, ВРП має переоголосити конкурс та забезпечити прозорі механізми його проведення. Проте попри всі корупційні ризики, ВРП намагається або зовсім не провести конкурс на посаду голови ДСА, або ж провести його максимально непрозоро.
Так, конкурс на голову ДСА ВРП оголосила ще на початку цього року. Але опубліковані правила конкурсу свідчать — сама процедура конкурсу є непрозорою і не дозволить обрати справді доброчесного керівника.
У березні 2024 року на конкурс свої кандидатури подали 15 кандидатів, з яких ВРП допустила до конкурсу 13. Як виявив Центр протидії корупції (ЦПК), до 12 з претендентів є серйозні питання щодо їх доброчесності. Серед сумнівних кандидатів на посаду голови ДСА є і вже згаданий Макисим Пампура.
ЦПК вже публічно висловлював питання щодо непрозорих процедур конкурсу та надіслав до ВРП інформацію про факти, які свідчать про недоброчесність кандидатів.
“Очевидно, що ВРП затягує проведення конкурсу на посаду голови ДСА. При цьому Максим Пампура, який має відверто сумнівну репутацію, увесь цей час її очолює. Знаючи це, голова ВРП і надалі рекомендує продовжувати його повноваження. З цього не важко здогадатися, яким може бути вибір ВРП у призначенні керівника ДСА”, – коментує ситуацію юрист ЦПК Андрій Сотник.
Державна судова адміністрація (ДСА) – це орган, який керує практично всіма фінансами у судовій системі. Зокрема розподіляє кошти на заробітні плати суддям та працівникам апаратів судів, забезпечення судів необхідними ресурсами тощо.
У 2025 році ДСА отримає у розпорядження 18,5 млрд грн. Отже, від керівника ДСА залежить, наскільки доброчесно та ефективно будуть розподілені ці кошти платників податків.
Проте, навіть маючи мільярдні бюджети ДСА та її територіальні органи не можуть забезпечити місцеві суди навіть елементарними речами такими як поштові конверти або офісний папір. Це – також відповідальність і ВРП, яка призначала усіх голів ДСА.
19 вересня на з’їзді суддів Максима Пампуру питали стосовно справедливого розподілення коштів, зокрема щодо низьких зарплат та матеріально-технічного забезпечення. Проте на жодне з цих питань він не зміг відповісти змістовно.
Якщо ВРП і надалі зволікатиме з призначенням нового керівника, як мінімум – суди залишаться без належного матеріально-технічного забезпечення, як максимум – мільярди з бюджету потраплять під контроль людини з відверто сумнівною репутацією.
ЦПК закликає ВРП скасувати оголошений добір на посаду голови ДСА та розпочати новий конкурс з прозорими механізмами та чіткими строками його проведення.