Без відкупу корупціонерів від покарання. Рада проголосувала за удосконалення угод зі слідством, чим виконала вимоги ЄС на 4 млрд євро
29 жовтня Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт №12039, який вдосконалить механізм угод зі слідством.
Раніше під виглядом удосконалень цих угод народні депутати та Уряд намагалися протягнути законопроєкт №11340, який би дозволив корупціонерам відкупитися від суворого покарання. Проте після розголосу Центру протидії корупції (ЦПК) та ЗМІ відмовилася це робити.
“Новий законопроєкт – №12039 – не містить таких шкідливих норм. На відміну від попередньої редакції, цей законопроєкт визначає, що укладати угоди з організаторами топкорупційних схем можна тільки тоді, коли вони здадуть іншого організатора. Тобто просто відкупитися топкорупціонери не зможуть”, – зазначає заступниця виконавчого директора ЦПК Олена Щербан.
Новий законопроєкт підтримали також Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП). Удосконалені угоди допоможуть НАБУ і САП легше викривати співучасників та організаторів корупційних злочинів і як наслідок – швидше та ефективніше розглядати справи та притягувати винних до відповідальності.
Цим рішенням депутати також виконали вимоги Євросоюзу на 4 млрд євро.
Україна ризикує не отримати мільярди євро від ЄС у 2024 році України ризикує не отримати гроші від ЄС за планом Ukraine Facility у 2024 році, якщо Верховна Рада не ухвалить потрібний законопроєкт до кінця жовтня. Про це повідомив заступник голови податкового комітету ВР Ярослав Железняк. "Якщо до кінця жовтня не прийняти законопроєкт про угоди зі слідством #12039 - гроші від ЄС в цьому році не отримаємо. А це 4 млрд євро, які перейдуть на наступний вже рік", - повідомив він. За словами нардепа, на ухвалення цього законопроєкту залишається 3 пленарних дні. Нагадаємо: Президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства, який наближає українське законодавство до європейських стандартів. 19 вересня Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №10143 про внесення змін до Кодексу України щодо запровадження процедур превентивної реструктуризації. Ukraine Facility – програма підтримки України від ЄС обсягом 50 млрд євро діятиме з 2024 до 2027 року.
Як працюватимуть нові механізми?
- Організатори схем зможуть скористатися угодою зі слідством лише у тому випадку, якщо вони викриють іншого організатора. Тобто “великі риби” не зможуть зменшити собі покарання, відшкодувавши збитки.
- Обвинувачені у злочинах без співучасників зможуть отримати менший строк ув’язнення або звільнитися від покарання в обмін на випробувальний термін. Проте це лише за умови, якщо вони повністю відшкодують збитки, сплатять штрафта, в окремих випадках, погодяться на можливу конфіскацію.
- Обвинувачений має активно співпрацювати зі слідством та надати переконливі докази про особу, яку викриває.
Що зміниться в угодах зі слідством?
- З’являються нові механізми, які заохочуватимуть фігурантів визнавати вину та укладати угоди зі слідством
Наприклад, якщо фігурант корупційної справи викриває співучасників та відшкодовує збитки, йому можуть призначити менший строк ув’язнення, ніж того вимагає Кримінальний Кодекс (приміром, 5 років замість 8). Мінімальний строк, до якого можуть скоротити покарання – 1 рік.
Також таких фігурантівможуть звільнити від покарання в обмін на випробувальний термін, протягом якого фігурант не має вчиняти нових злочинів та виконуватиме накладені судом зобов’язання. Зокрема фігуранта можуть звільнити і від ув’язнення, якщо його строк не перевищує 8 років.
Важливо, що в обмін на співпрацю зі слідством обвинуваченому можуть абозменшити покарання, або звільнити від покарання з випробуванням. Ці механізми не можуть застосувати одночасно.
- Впроваджуються жорсткіші та справедливіші умови укладення угод зі слідством
При затвердженні угод зі слідством суд зможе визначити для фігуранта корупційного злочину додаткове покарання у вигляді штрафу. Для фігурантів тяжких злочинів він може становити до 102 млн грн. Для фігурантів особливо тяжких злочинів – до 204 млн грн.
Суд також зможе конфіскувати майно фігуранта.
Ці норми стануть чинними після того, як закон підпише президент. Він має це зробити протягом наступних 15 днів.
Про маінпуляції ОПи Зеленського
Татаров створив мережу суддів, правоохоронців та адвокатів, які можуть закривати невигідні владі справи. ВIДЕО
Чому Офіс Президента тримається за корупційний БЕБ попри ризик зриву міжнародного фінансування України
НАЗК знайшло конфлікт інтересів у діях заступника глави ОП Ростислава Шурми щодо виплат компаніям його брата
У Раді зареєстрували новий законопроєкт про реформу БЕБ: він робить неможливим вплив Татарова, який намагалися зберегти законопроєктом від Кабміну
Заступник Єрмака Шурма запустив свої ручонки в «Укрзалізницю»
Хто то є такий Олег Татаров?
Єрмак, що воно таке є?
|