Захід поверне Україні ядерну зброю?
Запуск росією балістичної ракети типу «Горішник» та складна обстановка на фронті підштовхнули західні еліти до дискусії щодо нових форм підтримки оборони України.
The New York Times пише, що американські та європейські офіційні особи США та Європи запропонували Джо Байдену оцінити перспективи відновлення ядерного статусу України, втраченого після розпаду Радянського Союзу.
Вони вважають, що це може стати вирішальним кроком для утримуванням москви. При цьому вони визнають, що цей сценарій пов'язаний із високою складністю та значними геополітичними ризиками.
Раніше цього місяця газета The Times писала, що Україні знадобиться лише кілька місяців, щоб створити найпримітивнішу ядерну зброю. Цей висновок базується на звіті, підготовленому для Міністерства оборони України спеціалістом Національного інституту стратегічних досліджень Олексієм Іжаком.
Доповідь говорить: Україна могла б розробити зброю на основі плутонію, вдавшись до методів, аналогічних тим, які використовувалися при створенні ядерної бомби "Fat Man" ("Товстун"), скинутої США на Японію наприкінці Другої світової війни. Експерти вважають, що майже через 80 років відтворити аналогічну технологію не склало б великих труднощів.
Підраховано, що на території України знаходиться близько 7 тонн плутонію, що достатньо для виробництва сотень боєголовок тактичного призначення з потужністю кілька кілотонн.
Згідно з висновками дослідження, одна така бомба мала б потужність приблизно в десяту частину від "Товстуна", що цілком достатньо для знищення авіабази, військового складу або великого логістичного об'єкта.
На момент розпаду СРСР Україна мала третій за величиною ядерний арсенал у світі, що включав близько 1 900 стратегічних боєголовок, розміщених на міжконтинентальних балістичних ракетах і стратегічних бомбардувальниках.
Проте управління цим озброєнням залишалося під контролем москви, а 1994 року Україна добровільно відмовилася від ядерного статусу, підписавши Будапештський меморандум в обмін на гарантії безпеки з боку росії, США та Британії. |