Хама звільнена. Повстанці нацелені на Дамаск

У четвер 5 грудня об'єднані відряди сирійських повстанців звільнили важливий місто Хама. Попереді стратегічна розв'язка – місто Хомс, яке називають воротами до Дамаску. Значення звільнення Хами від військ режиму Асада та його союзників – Ірану, Росії та «Хезболли» можна визначити тим фактом, що протязі усього повсстання сирійців з 2011 року Хама була під контролем Асада.
Командування асадитів підтвердило, що його сили покинули місто, але, за їх заявою, військові підрозділи нібито зайняли позиції за межами Хама, щоб не допустити просування повстанців до Хомса.
Русня покинули базу ВМС у Тартусі. Це поганий сигнал для Асада
Коментатори зазначають, що Хомс розташований лише за 40 км. від Хама трасою М5, між яким знаходяться тільки Растан і Телль-Біса.
Рельєф Растана забезпечує оборонні переваги, його фланги захищені річкою Оронт та водосховищем. Однак нездатність армії Асада забезпечити фланги Хами призвела до її поразки, що викликає сумніви щодо її здатності утримати Растан.
Що стосується Телль-Біса, то, за повідомленнями з цього містечка, місцеві жителі вже оголосили, що присягають сирійським повстанцям і готові підтримати звільнення цього населеного пункту зсередини.
Якщо повстанці звільнять Хомс, вони отримають шлях до Дамаська та прибережних районів, що створить загрозу ключовим російським базам у Тартусі та Хмеймім і може призвести до їхньої евакуації.
Тим часом, на тлі успіхів повстанців навколо Сирії розгортаються несподівані дипломатичні маневри.
За даними Рейтер США раптом спішно захотіли зняти санкції з Асада. Також повідомляється, що між Вашингтоном та Москвою відбулися інтенсивні телефонні контакти за узгодженням спільної позиції щодо Сирії.
А за даними арабського видання Elaph, що виходить у Лондоні, Асад нібито звернувся до «Ізраїлю» з проханням про допомогу.
Якщо вірити виданню, Тель-Авів у відповідь заявив, що подумає і навіть може допомогти, якщо Асад вижене з Сирії іранців і «Хезболлу».
Водночас «ізраїльські» джерела повідомляють, що США закликали Туреччину обмежити підтримку «деяким угрупованням сирійських повстанців».
Незважаючи на те, що досі Вашингтон називав Асада жорстоким диктатором, США все ж таки віддають перевагу стабільності його режиму «хаосу неконтрольованих збройних угруповань», стверджують сіоністські ЗМІ.
На цьому тлі Туреччина вже кілька разів заявила, що не дозволить терористичним організаціям створити свій анклав у Сирії. Залишається тільки уточнити, хто ще перебуває в турецьких «чорних списках терористів», крім курдських комуністів. |