ЦПК : Хаос у Міноборони поступово переростає у диверсію та саботаж
Новость от Anatoliy Tkachenko
«Хаос у Міноборони поступово переростає у диверсію та саботаж і перетворює відомство Умєрова на «міністерство поразки», – стаття Каленюк, Берлінської та Гетьманчук
Крадуть на укриттях для шкіл та мінах / Вбили закон як у путіна / “Правки Лозового” і схема Татарова
Наразі у команді президента Зеленського немає сильного міністра оборони, який зміг би привести Україну до перемоги. Нинішній міністр Рустем Умєров хаотичним управлінням та саботажем змін радше веде країну до поразки.
Про це у статті «Міністерство саботажу Умєрова» пишуть виконавча директорка Центру протидії корупції (ЦПК) Дарʼя Каленюк, директорка центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук та керівниця проєкту Victory Drones фонду Dignitas Марія Берлінська.
Проте за два місяці жодних змін у цих сферах не сталося, зазначають авторки у новій статті.
«Без успіхів у цих трьох сферах будь-які плани Зеленського не спрацюють. Адже для пріоритетів «Фронт» і «Зброя» Зеленському потрібне Міноборони з чітким управлінням, здатним спрямовувати Генштаб, брати на себе відповідальність і казати «ні» будь-кому, коли це треба. Без сильної військової дипломатії Міноборони західної зброї нам не побачити, а локальне виробництво не виживе без міжнародних інвестицій, контрольованого експорту та доступу до західних оборонних технологій. На наш погляд, жодної з цих проблем не вирішено міністром», – пишуть авторки.
У статті авторки пояснюють, як хаос у міністерстві поступово переростає у диверсію та саботаж і перетворює відомство Умєрова на «міністерство поразки».
Наприклад, у вересні Умєров та його заступник Кліменков намагалися ліквідувати Агенцію оборонних закупівель, обʼєднавши її з Державним оператором тилу. Таке рішення могло б призвести до масштабних проблем із забезпеченням фронту зброєю. Проте цього не сталося через заперечення міжнародних партнерів та публічний розголос.
У закупівлях Міноборони також існує проблема з тим, що досі не ліквідовані спецекспортери – посередники, через яких міністерство утридорога закуповує зброю. Про одного з них – Спецтехноекспорт – раніше розповідав Михайло Ткач у своєму розслідуванні.
Сама закупівля зброї та запровадження технологій досі є несистемними і розпорошеними по різних департаментах міністерства.
Також питання у авторок статті виникають і щодо напрямку міжнародної співпраці в міністерстві, який Умєрову не вдалося ефективно розбудувати. За словами Дарʼї Каленюк, у США до міністра оборони немає довіри, а в самому міністерстві досі не налагодили Професійну систему підготовки запитів на озброєння та технології до США.
У статті авторки також згадують про управлінський стиль Умєрова, який він сам називає “делегування відповідальності”. Так, роздавати завдання від імені міністра можуть два позаштатні радники в.о. держсекретаря Міноборони та за сумісництвом давні друзі і бізнес-партнери Умєрова – Снавер Сейтхалієв та Ленур Мембетов. Обидва, за даними журналістських джерел, мають російські паспорти.
«Системний хаос, корупційні ризики та управлінська неспроможність у Міністерстві оборони під час війни — це не просто проблеми, це загрози. Кожен день, коли Міністерство оборони залишається в руках людини, що демонструє управлінську безпорадність, наближає не перемогу, а катастрофу», – йдеться у статті.