Провідні громадські організації звернулися з відкритим листом до Євроюсту щодо неприпустимості проведення зустрічей із заступником голови ОП Татаровим

8 травня 2025 року в Офісі президента (ОП) повідомили про проведення зустрічі між президентом Агентства Європейського Союзу з питань співробітництва у сфері кримінального правосуддя (Євроюст) Міхаелем Шмідом та заступником керівника ОП Олегом Татаровим.
Хто то є такий Олег Татаров?
Водночас в Українському суспільстві фігура Олега Татарова є антитезою правосуддя та та доброчесності і асоціюється з наступними епізодами в його карʼєрі:
- виправдовування побитів протестувальників правоохоронцями на Майдані Незалежності під час Революції Гідності. Так, Татаров стверджував, що протестуючі самі влаштували побиття та стріляли в себе ж, щоб дискредитувати тодішнього президента Віктора Януковича;
- підозра Татарову у корупції. Так, під час роботи в державній корпорації “Укрбуд” Татаров, за версією слідства, був причетний до нанесення збитків державі у справі щодо квартир для Національної грвардії. Проте завдяки тодішній генеральній прокурорці, Службі безпеки України та судам Татаров уникнув відповідальності;
- згідно із численними журналістськими розслідуваннями, Татаров забезпечує ручний контроль правоохоронних органів з Офісу президента. Це, зокрема, призводить до відкриття абсурдних справ щодо підприємців зі сторони Бюро економічної безпеки та військових зі сторони Державного бюро розслідувань.
Наразі лист підписали 30 провідних громадських організацій. ЦПК продовжує збір підписів під відкритим листом.
Громадські організації можуть доєднатися до підписантів за посиланням: https://forms.gle/6JUqaibBbC9PKgzg8.
Повний текст відкритого листа (у перекладі українською) цитуємо нижче.
Оригінальний текст англійською можна переглянути тут.
***
Відкритий лист до Євроюсту щодо зустрічі із заступником голови Офісу Президента України 8 травня 2025 року
Шановний пане Шмідт,
Ми, українські громадські організації, що нижче підписалися, хотіли б висловити нашу глибоку вдячність за постійну підтримку з боку Євроюсту зміцнення сектору правосуддя в Україні та допомогу в розслідуванні воєнних злочинів росії впродовж триваючої неспровокованої агресії проти України. Партнерство між Євроюстом та українськими інституціями відіграє ключову роль у підтримці верховенства права та просуванні правосуддя для жертв злочинів, скоєних росією.
Однак, ми хотіли б звернутися до Вас з цим листом, щоб висловити нашу глибоку стурбованість у зв’язку з нещодавньою зустріччю представників Євроюсту з Олегом Татаровим, заступником голови Офісу Президента, яка відбулася 8 травня в Києві. Політичне минуле пана Татарова вже давно затьмарене систематичним перешкоджанням правосуддю, корупційними скандалами та нелегітимним контролем над правоохоронними органами та прокурорською системою, що перебувають під його безпрецедентним контролем.
В останні роки пан Татаров став антиподом справедливого правосуддя, доброчесності та прозорого і рівного верховенства права – цінностей, до яких відчайдушно прагне Україна як демократична країна, що рухається вперед на шляху європейської інтеграції.
Протягом останнього десятиліття колишній високопосадовець часів Януковича пан Татаров швидко адаптувався до нових політичних умов. Будучи символом сліпоти нинішньої української влади до корупції серед своїх високопосадовців, пан Татаров незаконно уникнув кримінального переслідування у 2021 році за корупційний злочин, в якій його звинувачували. Тодішній Генеральний прокурор, Служба безпеки України та представники старої нереформованої судової системи перешкоджали розслідуванню справи. Нинішній контроль пана Татарова над нереформованим правоохоронним блоком характеризується посиленням тиску на активістів, дискреційним використанням таких інституцій, як Державне бюро розслідувань, для переслідування політичних опонентів, а також для перешкоджання кваліфікаційного оцінювання суддів, який є наріжним каменем нинішньої комплексної реформи судової системи України відповідно до зобов’язань щодо інтеграції в ЄС.
Більше того, у 2013-14 роках, коли український народ чинив опір жорстокості та безкарності режиму Януковича, пан Татаров служив у Міністерстві внутрішніх справ і підтримував жорстокі репресії спецпідрозділів міліції проти мирних активістів Євромайдану. Він також заперечував насильство правоохоронців проти проєвропейських протестувальників і поширював відверту брехню про активістів Майдану, незважаючи на нелюдське поводження і грубе порушення прав людини з боку спецпідрозділів міліції. У роки після Революції Гідності пан Татаров був провідним юристом, який представляв інтереси проросійського олігарха-втікача Вадима Новинського та Андрія Портнова, колишнього заступника голови адміністрації Януковича.
Громадяни України неодноразово висловлювали своє несхвалення перебуванням пана Татарова на публічній службі. Зокрема, громадська петиція із закликом звільнити його з посади заступника голови Офісу Президента зібрала понад 25 000 підписів.
Враховуючи ганебне минуле та політичну поведінку пана Татарова, ми глибоко стурбовані тим, що зустріч 8 травня може надіслати тривожний сигнал українським громадянам та міжнародній аудиторії. Зокрема, її публічний розголос може свідчити про те, що Європейський Союз та його інституції можуть заплющувати очі на скомпрометованих високопосадовців з метою політичної чи інституційної доцільності.
З лютого 2022 року Україна веде екзистенційну та історичну боротьбу проти авторитарного, імперіалістично налаштованого сусіда. Однак для нас це не лише битва за суверенітет і свободу України, а й десятилітня боротьба за європейські цінності, такі як верховенство права, демократичне врядування та людська гідність. Прогрес наших реформ, здобутий важкою працею і є часто крихким до зовнішніх зловмисних впливів, а тому залежить від чіткого неприйняття тих, хто підриває незалежність і цілісність українських інститутів правосуддя.
Як агентство ЄС з питань співпраці у сфері кримінального правосуддя, Євроюст уособлює найвищі стандарти правової відповідальності та демократичних принципів. Підтримка Євроюсту в переслідуванні російського злочину агресії проти України спеціальним трибуналом є надзвичайно важливою для України. Тому, на наше тверде переконання, діяльність Євроюсту в Україні має відображати підхід ЄС до нульової толерантності до корупції, одночасно надаючи підтримку інституціям та особам, які продемонстрували доброчесність, професіоналізм та суспільну довіру. Публічно взаємодіючи з особами, чиє минуле несумісне з цими цінностями, Євроюст ризикує легітимізувати дискредитовані фігури та посилити групи, що чинять опір реформам.
Ми налаштовані на конструктивну співпрацю з Євроюстом у спільному прагненні до справедливості, прозорості та демократичних реформ. У цей критичний момент в історії України важливо, щоб усі міжнародні партнери, особливо в ЄС, дотримувалися твердої позиції щодо доброчесності та гарантували, що реформи, а не регрес, визначатимуть наш шлях вперед, до спільного майбутнього в Європейському Союзі.
Цей лист підписали:
- Центр протидії корупції
- Всеукраїнське об’єднання “Автомайдан”
- Міжнародний центр Української Перемоги
- Центр громадянських свобод
- Центр прав людини ZMINA
- Медійна ініціатива за права людини
- Центр економічної стратегії
- Фундація DEJURE
- Антикорупційний центр “МЕЖА”
- Наші Гроші
- Рух “ЧЕСНО”
- Мережа ANTS
- Громадянська мережа ОПОРА
- Платформа громадського контролю
- Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції
- Українська юридична консультативна група
- Антикорупційний штаб
- Харківський антикорупційний центр
- Аналітичний центр StateWatch
- Медіа-група “Де-факто”
- ГО “Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади та правоохоронних органах України”
- ГО “Автомайдан Вінниччина”
- Благодійний фонд “Клуб “Світанок””
- ГО “Жіночий антикорупційний рух”
- Благодійний фонд “Нехай твоє серце б’ється”
- Громадська організація “Код 21” (Ужгород)
- ГО “Координаційний центр громадського контролю”
- Благодійна організація “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД” (відділення у Львові, Чернівцях, Хмельницькому, Вінниці, Кропивницькому, Тернополі)
- Мережа “100 відсотків життя” (Київська, Рівненська, Харківська, Ужгородська, Івано-Франківська, Кропивницька, Черкаська, Одеська, Дніпровська, Запорізька філії)
- ГО “Громадський моніторинг України”
- Всеукраїнська ліга правників проти корупції
- Центр досліджень правоохоронної діяльності
- Фонд інтелектуальних дискусій
- Традиційний козацький полк Святослава Хороброго
- Карпатський інститут євроатлантичних досліджень
- Благодійна організація «Клуб «Світанок»
- БО «Чернігівська МЕРЕЖА»
- Благодійна організація «Світло надії»
- Громадська організація «Клуб «Шанс»
- Благодійна організація «Закарпатське благодійне товариство «Мережа»
|