Якщо Україна підірве "транзитну" монополію "Газпрому", розпочавши реформи на ринку газу, то забезпечить широку підтримку країн ЄС в разі перегляду газових угод в Стокгольмському суді та сприятиме "замороженню" російського "Південного потоку". Як відомо, вчора офіційний представник МЗС РФ Олександр ЛУКАШЕВИЧ заявив про готовність Кремля відстоювати позиції по газу з Україною в будь-якому суді.
Сьогодні найбільший інтерес ЄС щодо України полягає в стабільному постачанні російського газу. При цьому, Росія просуває обхідний "Південний потік", лякаючи ЄС перебоями в постачанні російського газу через Україну. В разі рішучих кроків України з подолання "транзитної" монополії "Газпрому" втратять сенс російські "тіньові" оборудки, які 20 років були спрямовані на підпорядкування Росії ГТС України. В той же час, ЄС убезпечить себе від зимових газових воєн, які "Газпром" розв'язував для встановлення контролю над ГТС України.
Вважаю, що ключ до відновлення довіри ЄС – це виконання Україною Брюссельської декларації, яка передбачає допуск до української ГТС та газосховищ європейських компаній з транзиту газу на рівних правах з "Газпромом". Україна має створити сприятливі умови для роботи європейських "газових" компаній в Україні, – в першу чергу, якнайшвидше представити в парламент план погашення 2.2 млрд доларів боргів "Нафтогазу України" перед іноземними банками, а також чіткий план реструктуризації компанії на умовах Брюссельської декларації. На мою думку, Україна має також облаштувати ГТС України на кордоні з Росією лічильниками газу, створити законодавчу базу для допуску незалежних європейських компаній для транзиту газу ГТС України, а також надати європейцям можливість закупати газ для ЄС на кордоні України з Росією. При цьому, ГТС має залишатися в державній власності України, як це і передбачено законодавством.
Вважаю також, що "Україна має створити умови для широкого залучення інвестицій у власний видобуток газу, виділивши з структури "Нафтогазу України" "Укргазвидобування" та зрівнявши ціни на газ внутрішнього виробництва – з зовнішніми. Поки український газ коштуватиме у 6-8 разів менше, ніж російський, інвестори не вкладатимуть ні копійки. Лише реформування ринку газу на європейських принципах прозорості забезпечить Україні очищення газового сектору від корупції та потужну підтримку в усіх країнах ЄС.