Генерал мукачівських виборів іде на рецидив, – розслідування ТВі
У 2004-му Валерій Дерновий прикривав закарпатських фальсифікаторів, а в 2012-му – долучився до перевиборів у двох округах, де перемогли опозиціонери Бійці міліцейських загонів – одна з візитних карток цьогорічних парламентських виборів. На усіх без винятку проблемних округах не обійшлося без залучення спецпідрозділів.
При чому в деяких випадках вони брали безпосередню участь у маніпуляціях із виборчою документацією... Один із показових прикладів – міліція Черкащини та її начальник Валерій Дерновий.
Черкаси: як міліція рахує – так і голоси рахують
На окрузі №194, що в Черкасах, міліція теж відзначилася у оригінальний спосіб. Органи внутрішніх справ подали неправдиві про кількість членів дільничних комісій, які перевозили протоколи. Це призвело до судової тяганини і, врешті, до того, що вибори у 194-му окрузі "зійшли на пси": тепер там мають бути перевибори.
У Черкасах заново обиратимуть депутата, при тому, що перевага лідера була очевидною: кандидат від "Батьківщини" Микола Булатецький випередив найближчого переслідувача, Валентину Жуковську (її пов’язують із олігархом Дмитром Фірташем), на 12 тис. голосів!
Микола Булатецький бореться за перемогу
Як з’ясували журналісти "Знаку оклику", у цій схемі було задіяно не абикого, а сумнозвісного антигероя виборів мера в Мукачеві – генерала Валерія Дернового.
Скандальне голосування в Мукачеві у 2004 році проходило під контролем братків, які діяли у сув’язі з міліцією. Провиною Дернового було те, що він як начальник Мукачівської міліції (тоді – у ранзі полковника) розпорядився зменшити число охоронців у мерії міста, де якраз зберігали бюлетені. Як тільки на Мукачево упала ніч – у виконком нагрянули бритоголові хлопці, котрі й міліціонерів побили, і бюлетені відібрали…
У 2006 році суд першої інстанції назвав Дернового винним за статтею про службове підроблення (сам міліціонер теж визнав свою провину) – і тим же рішенням його амністував. Щоправда, пізніше скривджений "помаранчевою" владою чиновник подавав апеляцію. А відтак іще й вигулькнув на поважній посаді – начальника обласного управління міліції Черкащини; цю посаду займає й зараз.
Колись Дернового судили за "подвиги" під час виборів мера в Мукачеві
Що ж до 2012 року, то цього разу міліцію вирішили використати для визнання недійсним голосування на півсотні дільниць на окрузі №194.
На другий день після голосування, 29 жовтня, один із малорейтингових кандидатів Віктор Парамонов (офіційно він був висуванцем від ПР) звернувся до черкаської обласної міліції: попросив вказати кількість членів, які перевозили бюлетені до окружкому, на півсотні дільниць.
Дуже оперативно, вже наступного дня, Черкаське управління МВС надало відповідь кандидатові. Копію вдалося отримати і журналістам програми "Знак оклику". Із даних міліції випливає, що у більшості випадків бюлетені перевозили 2-3 члени комісії – хоча закон передбачає чотирьох.
Відповідь міліції
Оперуючи повідомленням міліції, розгніваний Парамонов звернувся до ОВК із проханням провести повторний перерахунок голосів на 46 дільницях.
Самі ж члени виборчих комісій спростовують факти із міліцейської довідки.
"У нас були голова, заступник голови і два члена комісії, – розповідає ДВК №710995 Андрій Клименко. – У нас окружна виборча комісія не мала би права прийняти документацію, бюлетені, якщо у нас би кількість членів комісії не відповідала… Тобто нас зайшло туди чотири чоловіка".
Андрій Клименко також поділився деякими міркуваннями про те, як готували відповідь у міліції. "А працівник міліції, він, як мені пізніше стало відомо, їх зобов’язали написати рапорти, в яких вони указали, хто, скільки, чого, де знаходився. Але на той момент порушень не виявлено", – заявив Клименко.
Ліворуч – Фірташ і Жуковська
У штабі опозиційного кандидата вважають, що влада будь-що хотіла домогтися перерахунку голосів. Після вправної роботи дехто сподівався скоротити розрив між кандидатами. Якщо Тетяні Засусі вдалося надолужити 8 тисяч голосів – чом би не спробувати щось подібне у Черкасах? Тим більше, коли начальник міліції такий "спостережливий" на порушення…
"Оця схема могла просто привести до того, що ці дільниці могли бути просто сфальшованими, а в результаті для Черкас депутат вибирали б три дільниці, де перемогла інша кандидат, а саме – СІЗО, тюрма і обласна лікарня", – прокоментувала ситуацію на окрузі народний депутат Леся Оробець. Вона й сама добре знайома з іменем Дернового. У 2004 році батько Лесі, Юрій Оробець, очолював слідчу комісію Верховної Ради щодо виборів у Мукачеві.
"Коли я побачила, що зараз оцією фальсифікацією заправляє та сама людина, я зрозуміла, що Партія регіонів зберегла унікального кадра для того, щоб продовжувати фальсифікацію", – каже Оробець.
До останніх днів за округ №194 тривала боротьба у судах. Утім, ситуація таки вийшла з-під контролю: ЦВК оголосила про потребу провести перевибори у Черкасах.
Булатецький, який переміг конкурентку з відривом у 12 тисяч голосів, обурений і рішенням ЦВК, і тим, що на сценарій перевиборів погодилися лідери опозиції. "Перевиборів не буде. Це було б приниженням моїх виборців: вони проголосували, чесно відпрацювали, забезпечили процес незважаючи на тиск, побиття, погрози, провокації з боку влади та правоохоронних органів – а тут повторні вибори?! Та я скоріше подохну, ніж на них піду!", – заявив Булатецький.
Канів: тил для Губського
Якщо у Черкасах міліція виявила недобір членів ДВК при транспортуванні бюлетенів, то в Каневі склался протилежна ситуація. Вся країна стала свідком того, як "Беркут" допомагав виносити виборчу документацію голові окружкому з притміщення ОВК №197. У цьому випадку голова діяв узагалі одноосібно – міліція не побачила тут порушення, ба навіть сама забезпечила тил.
Міліція прикриває керівника комісії
Журналісти ТВі виявили розірвані протоколи у приміщенні комісії, з якої під прикриттям "Беркуту" виносили підсумки голосування.
Довірена особа опозиційного кандидата Леоніда Даценка (він, за даними "мокрих печаток", упевнено переміг Богдана Губського) Тетяна Говоркова зазначила у коментарі "Знаку оклику", що фальсифікатори діяли "нагло, нахраписто". "Розірвані протоколи, там ось знищувались оригінали... Після того, як вони протоколи сфальшували, вони навіть відмічали на яких протоколах вони зробили правки", – заявила Говоркова.
Справжні результати опинилися у смітнику?
У свою чергу, народний депутат Андрій Шевченко зазначив, що, попри репутацію Губського як "такого великого комбінатора", штаб опозиційного кандидата не сподівався, "що він опуститься до настільки примітивної, тупої, відверто бандитської схеми". Міліція ж фактично діяла на його боці...
Деталі дивіться у понеділковому випуску "Знаку оклику". |