«Рідний край над Здвижень-рікою. У терновому вінку»
Під такою назвою щойно побачила світ книжка брусилівського краєзнавця Володимира Святненка, в якій представлено найбільш значущі події в історії Брусилівського району Житомирської області упродовж 1900—1941 років. Це видання є логічним продовженням краєзнавчих досліджень автора про рідний край, що знайшли своє відображення в попередній книжці «Рідний край над Здвижень-рікою. Відлуння сивої давнини».
В книжці «…У терновому вінку» автор акцентує основну увагу на соціальному становищі селянства Здвижень-краю в останні дореволюційні роки, під час національно-визвольної війни, в перші роки встановлення радянської влади та у передвоєнний період. Він не оминає своєю увагою й події в деяких містечках і селах Коростишівського, Попільнянського і Радомишльського районів Житомирської області та Макарівського району Київської області, які в той час були адміністративно пов’язані з Брусилівщиною.
Під час написання книжки автор використав велику кількість опублікованих збірників документів і матеріалів, досі невідомі архівні фонди України, газетно-журнальну періодику, фотодокументи, листування та свідчення очевидців тих подій, розповіді старожилів. Для читачів книжка «…У терновому вінку» не тільки дасть змогу відчути атмосферу історичних подій тієї доби, але й довідатися про долю рідних, про людей, яких знали і з якими спілкувалися багато років тому.
Як відомо, кожна епоха породжує своїх героїв. Про них складають вірші, пишуть книжки, знімають кіно. Кожний виток історії то підносить їх до рівня ідолів, то робить із них ворогів. Із часом вони стають невід’ємною частиною ідеологічної боротьби за прихильність суспільства. За цієї боротьбою з нашої пам’яті стираються цілі покоління простих людей, їхні життя, звички, традиції, культура. Ми забуваємо про тих, хто народився та жив у нашому краї. Забуваємо про гіркоту втрат наших батьків і рідних. Ця книжка цінна тим, що присвячена простим людям, які стали жертвами колишньої системи.
У передньому слові культуролог, радник-організатор Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, член правлінь Українського фонду культури Борис Михайлович Войцехівський зазначає, що автор закликає свято берегти пам'ять про земляків, які у найтрагічніші роки історії Здвижень-краю змогли зберегти та передати наступним поколінням надбання предків, залишки самобутньої приполіської культури, традицій, духовності. Бо, як казав видатний український філософ Григорій Сковорода, «тілесним не нап’ється дух».
Видання книжки «Рідний край над Здвижень-рікою. У терновому вінку» стало можливим завдяки благодійній допомозі меценатів, справжніх патріотів рідного краю: президента Інституту правової політики, міністра юстиції України 2007-2010 рр. Миколи Васильовича Оніщука, голови Брусилівської районної ради Володимира Васильовича Габенця, підприємців: Анатолія Анатолійовича Дорогіна, Василя Васильовича Черкасенка, Сергія Олександровича Бистрицького, Андрія Андрійовича Тюрменка, Василя Васильовича Басалкевича, Василя Миколайовича Балибердіна, Валерія Васильовича Слободенюка, пенсіонера Флора Івановича Сидорчука.
Над все кохай свій Рідний Край, І молоде своє життя, Без дум, без жалю й каяття, За нього в грізний час віддай! (Спиридон Черкасенко, 1907 р.)
Детальніше про книжку читайте на сторінці |