Заява адвокатів Ю.Луценка для засобів масової інформації
Заява адвокатів Ю.Луценка для засобів масової інформації
щодо порушення прав захисників (в т.ч. адвокатів) на комунікації
з підзахисним Юрієм Луценком, зокрема під час його перебування в лікарняних закладах Міністерства охорони здоров’я
Нами, Баганцем Олексієм Васильовичем та Баликом Ігорем Миколайовичем, здійснюється захист Луценка Юрія Віталійовича, 14.12.1964 р.н., який відбуває покарання в Менській виправній колонії (№91) Чернігівської області.
В зв’язку з виконанням своїх процесуальних обов’язків, як адвокатів та захисників у конкретних кримінальних справах, повідомляємо про те, що органами Державної пенітенціарної служби продовжуються порушуватися права нашого підзахисного, зокрема право на комунікації зі своїми захисниками, в тому числі і із захисником із кола близьких осіб Луценко Іриною Степанівною.
І якщо такі протиправні дії Державної пенітенціарної служби є постійними (з цього приводу Європейським Судом з прав людини розглядається скарга на порушення прав Юрія Луценка на надання належної медичної допомоги та застосування тортур), то висвітлена в ЗМІ позиція Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Лутковської В.В. про правомірність дій пенітенціарної служби щодо ненадання зустрічей Юрію Луценку зі своїми адвокатами під час лікування в приватній клініці «Оберіг» викликає у нас подив.
Тож, ми змушені звернути увагу ЗМІ, що відповідно до ст. 59 Конституції Україникожен має право на правову допомогу, а відповідно до ст. 64 Основного Закону конституційні права людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України (наприклад, в умовах воєнного або надзвичайного стану).
Частиною 3 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод також передбачено, що кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше право використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, а також право мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту.
Згідно з п. 2 ст. 8 Кримінально-виконавчого кодексу України, засудженому гарантується право на правову допомогу, а відповідно до ч. 1 ст. 107 КВК України засуджені, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, мають право в порядку, встановленому цим Кодексом і нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади з питань виконання покарань, одержувати правову допомогу від адвокатів.
Також, згідно п. 3 ст. 110 КВК України, за бажанням засудженого або адвоката чи іншого фахівця в галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, побачення можуть надаватися наодинці. Кількість і тривалість таких побачень не обмежена.
Про такі ж права захисників іде мова і в ч. 2 ст. 48 КПК України (в ред. 1960 р.), де зазначено, що захисник з моменту вступу у справу має право на побачення зі своїм підзахисним без обмежень їх кількості і тривалості..
Згідно з п. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», забороняються будь-які втручання і перешкоди здійсненню адвокатської діяльності, а пунктом 9 ст. 23 названого Закону взагалі забороняється втручання у приватне спілкування адвоката з клієнтом.
Більше того, відповідно до ст. 22 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» питання, з яких клієнт звертався до адвоката, зміст порад, консультацій, роз’яснень адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності, є адвокатською таємницею, яка не може бути розголошена третім особам.
Крім того, відповідно до п. 8 Основних положень про роль адвокатів, прийнятих VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам у серпні 1990 року, затриманій, заарештованій або поміщеній в тюрму особі мають бути забезпечені необхідні умови, час і засоби для зустрічі і комунікацій й консультацій з адвокатом без зволікань, перешкод і цензури, з повною їх конфіденційністю. Такі консультації можуть бути в полі зору, проте, за межами чутності уповноважених посадових осіб. Пунктом 22 вищевказаних Основних положень також передбачено, що Уряди країн повинні визнавати і додержувати конфіденційності комунікацій і консультацій між адвокатом і клієнтом в рамках відносин, пов’язаних з виконанням адвокатом своїх професійних обов’язків.
В той же час, жодний із названих Законів та міжнародних нормативно-правових актів не передбачає позбавлення чи навіть обмеження прав засудженого на комунікації із своїм захисником, навіть якщо клієнт знаходиться поза межами колонії, в тому числі і в лікувальному закладі. Тим більше, будь-які відомчі нормативні документи, в тому числі і Державної пенітенціарної служби, не можуть суперечити вимогам Конституції та законів України.
При цьому, просили б звернути увагу і на ту обставину, що зазначені обмеження прав Юрія Луценка і його захисників відбуваються в той момент, коли нами іде підготовка до захисту прав нашого клієнта у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних та кримінальних справ, куди направлено касаційні скарги на вироки Печерського районного суду, якими Юрій Луценко незаконно (на нашу думку) засуджений до позбавлення волі. Такі незаконні дії Державної пенітенціарної служби також перешкоджають здійснити підготовку скарги до Європейського Суду з прав людини та наших комунікацій і консультацій з цього приводу.
Таким чином, адміністрація Менської виправної колонії, керівництво Управління Держаної пенітенціарної служби в Чернігівській області та Державної пенітенціарної служби України систематично грубо порушують вимоги Конституції України, Кримінально-виконавчого кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України, Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також Основних положень про роль адвокатів, прийнятих VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам у серпні 1990 року, в частині невідкладного, без обмежень тривалості проведення комунікацій захисників в кримінальній справі із засудженим Луценком Юрієм Віталійовичем.
Адвокати Адвокатського об’єднання
«Баганець та партнери»
О.В. Баганець І.М. Балик 30.01.2013 року.
Джерело: "Народна самооборона" |