Маніпуляції з митним союзом
Дослідження про порівняння наслідків вступу України до Митного союзу і Зони вільної торгівлі з Європейським Союзом, здійснене Інститутом економіки та прогнозування НАН України та Інститутом народногосподарського прогнозування Російської академії наук, є однобоким та маніпулятивним і не може сприйматись як аргументаційна база для ухвалення українською владою стратегічних рішень. Про це заявив у своєму зверненні до Прем'єр-міністра України М. Азарова та Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Андрія Клюєва народний депутат України від ВО "Свобода", заступник голови Комітету з питань євроінтеграції Олег Панькевич. Він вважає за необхідне провести незалежну експертизу згаданого дослідження.
Автори дослідження під назвою "Комплексна оцінка макроекономічного ефекту різних форм глибокого економічного співробітництва України з країнами Митного союзу та Єдиного економічного простору в рамках ЄврАзЕс. Підсумковий науково-технічний звіт" сформували кілька ключових сценаріїв економічної інтеграції України і порівняли очікувані макроекономічні наслідки для нашої держави. Автори роблять висновок, що для України найбільш вигідним є сценарій якнайповнішої інтеграції до ЄЕП, включаючи схвалення усіх базових угод, а також гармонізацію валютної системи всередині ЄЕП і здійснення єдиної валютної політики.
Як зазначає Олег Панькевич, цей документ став важливою підставою для численних статей, публічних дискусій, політичних дебатів щодо вибору напрямку економічної інтеграції України. Поза тим, ознайомлення з повним текстом цього дослідження викликає низку суттєвих зауважень щодо його якості, зокрема, взятих за основу для економічного моделювання припущень, методологічної збалансованості, а в кінцевому результаті – достовірності отриманих розрахунків.
"Скажімо, в дослідженні серед негативних наслідків Зони вільної торгівлі з Європейським Союзом вказується неможливість прискорено нарощувати обсяги виробництва та експорту продукції металургії, хімічної промисловості, збереження залежності від імпорту енергоносіїв з країн ЕЄП. Такі висновки свідчать про однобокість дослідження і неусвідомлення нагальної потреби в реструктуризації та диверсифікації української економіки та у вирівнюванні міжгалузевих диспропорцій. Вони орієнтують українську економіку на збереження залежності від зовнішньої кон'юнктури на метал та продукти хімії з обмеженою доданою вартістю. Насправді залежність України від імпорту енергоносіїв з ЄЕП постійно знижується через економію та зменшення споживання, через реалізацію схем закупівлі газу з ЄС, розробку альтернативних видів палива, тенденції на світових ринках скрапленого природного газу", – йдеться в депутатському зверненні Олега Панькевича.
З огляду на те що цей документ став одним із важливих інструментів впливу на громадську думку в Україні, зокрема щодо можливих напрямів та сценаріїв економічної інтеграції держави, народний депутат звертається до державних посадовців з пропозицією організувати незалежну експертизу документа і за її наслідками сформувати рекомендації з приводу доцільності використання результатів згаданого дослідження державними органами України для ухвалення рішень щодо приєднання України до угоди про ЗВТ з Європейським Союзом або до Митного союзу.
Прес-служба Всеукраїнського об'єднання "Свобода" |