Пайєтт - ексклюзивно
Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт розповів Андрію Данилевичу про шансиУкраїни підписати угоду з ЄС, ув'язнення Юлії Тимошенко і перші враження про українських політиків.
Публікуємо розширену версію інтерв'ю нового посла США в Україні ДжеффріПайетта, що вийшло в інформаційно-аналітичній програмі "События недели" на каналі "Україна" 25 лютого.
Андрій Данилевич: Ви провели в Україні вже кілька тижнів. Які ваші враження, що вже встигли побачити?
Джеффрі Пайєтт: Скажу про кілька речей. По-перше, Андрію, я б відзначив людей. Я отримав тут неймовірно теплий прийом. Мене приємно вразила дружня постава щодо Сполучених Штатів і дуже вдумливі розмови, які в мене відбулися. Ще потужне враження від того, наскільки чудове місто Київ. Я живу у дуже гарному районі. Вже вдалося трошки поподорожувати. Я був у Криму тиждень тому. Тамтешнє узбережжя нагадало мені про рідну Південну Каліфорнію. Цього тижня їздив до Чорнобиля проінспектувати роботи, які виконуємо ми на реакторі – і це була фантастична можливість подивитися дорогою на сільську місцевість: багато соняшників, дуже зелено, колосальні природні ресурси. Отож, мені дуже повезло, що я тут, і я з великим ентузіазмом сприймаю те, що побачив до цього моменту.
- Ваші враження від України та українських політиків. З ким вже встигли зустрітися?
Джеффрі Пайєтт: Мені була надана честь вручити мої вірчі грамоти від Президента Обами Президенту Януковичу досить скоро після прибуття. Також учора я мав нагоду зустрічатися з керівництвом "Батьківщини", зокрема паном Яценюком. У цих двох зустрічах мене вразила та ступінь співпадіння позицій, яку я побачив у українських політичних лідерів стосовно їхньої відданості європейському вибору України. Вони сповнені рішучості бачити Україну на шляху інституційного зближення з Європою і скористатися можливістю, яка сьогодні перед ними відкривається. Я з нетерпінням очікую на зустрічі з іншими опозиційними політиками, з іншими урядовими керівниками і на продовження цих діалогів у наступні кілька тижнів і місяців.
- На сайті Посольства у своєму відеозверненні Ви промовляєте кілька слів українською. Ви вчите мову? Якщо так - яких успіхів вже досягли?
Джеффрі Пайєтт: Tak-tak, trokhy. Ya navchavsya Ukrainska mova. Я працюватиму над цим ще наполегливіше. Це складна мова. Vazhko. Це виклик для мене, але я дуже націлений його подолати. Тому що дуже хочу бути в змозі спілкуватися як з урядовцями, що є критично важливою частиною моєї роботи, так і з українським народом. Як Ви помітили, ми в Посольстві експериментуємо з соціальними медіа, з Фейсбуком, з відео, у спробі домогтися кращого розуміння між Американським посольством і українцями загалом.
- А як ви ставитесь до того, що деякі політики не розмовляють українською мовою?
Джеффрі Пайєтт: Ну, в нашому Посольстві тут працює дуже сильна команда, в якій є і ті, хто добре володіє російською. Я для себе прийняв рішення вчити українську – зокрема тому, що це офіційна мова країни. Але я дуже націлений на спілкування по всій країні. Я дуже хочу незабаром відвідати Схід. Маю особливу зацікавленість зрозуміти це індустріальне і ділове серце країни. Так що ви побачите мене по всій Україні. І я намагатимуся спілкуватися українською, у міру свого знання, російською, з допомогою перекладачів, і даватиму ясно зрозуміти, що я американський посол до всієї України.
- Чи варто очікувати, що США найближчим часом приділятимуть більше уваги Україні в світлі наближення саміту у Вільнюсі?
Джеффрі Пайєтт: Ми дуже віддані нашим двостороннім стратегічним відносинам з Україною. Ми дуже зосереджені на тому, що тут відбувається. Одна з речей, які вразили мене з часу прибуття до нового місця роботи – це широта американської задіяності в Україні: тут і робота нашого Міністерства енергетики з енергобезпеки і енергобалансу; і те, що ми робимо в оборонній галузі в сенсі оборонного співробітництва і нерозповсюдження; і те, що ми робимо в охороні здоров’я; і те, що робиться коштом наших програм закордонної допомоги для побудови міцного фундаменту розвитку України як сучасної європейської демократії – а це те, що ми з усіх сил підтримуємо. І якщо подивитися на слухання в сенаті США з мого затвердження і на розмови, які я мав з політичними лідерами по всьому політичному спектру у Вашингтоні перед прибуттям сюди – то на диво багато, виявляється, старших американських політичних лідерів мають особистий досвід з Україною, розуміють, який шлях країна пройшла за 22 роки – завтра ж якраз виповнюється – від здобуття незалежності. Вони також вбачають наш важливий стратегічний інтерес у взаємодії з Україною, що випливає з її ключового географічного становища, з прецеденту, який Україна створює для демократичного розвитку, і з можливостей, які має Україна в сенсі її ресурсів, в сенсі її розташування, в сенсі людських зв’язків зі Сполученими Штатами, які теж є ще одним важливим виміром роботи, яку ми разом робимо.
- МЗС цього тижня заявив про завершення процесу узгодження тексту угоди про Асоціацію з ЄС. Ви її читали?
Джеффрі Пайєтт: Я бачив текст. Це двісті тридцять з чимось сторінок. Так що, зізнаюсь, ще не дочитав. Але зроблю це. Тому що це – критично важливе рішення. Мій найвищий пріоритет як посла – підтримувати зусилля України просуватися до її цілі інтеграції з Європою. Ми бачимо Вільнюський Саміт як критично важливу можливість для України піти шляхом перетворення на сучасну європейську демократію. Ми бачимо неймовірні можливості в Угоді про Асоціацію і у пов’язаній з нею Угоді про глибоку і всеосяжну зону вільної торгівлі.
Я не впевнений, що всі українці добре розуміють одну річ – коли розмовляв з людьми відчував подекуди в них неспокій, питання, що ж насправді несе Угода про асоціацію і що вона означатиме для дуже важливих відносин України з її великим російським сусідом. Як я це бачу, Угода про Асоціацію несе тільки нові можливості. Угода про Асоціацію жодним чином на обмежуватиме і не звужуватиме дуже важливих культурних, мовних, історичних та економічних відносин України з Росією. Що Угода зробить, так це відкриє можливості найбільшого світового економічного блоку.
Сполучені Штати хочуть бачити Україну східною межею європейського економічного простору, але також і воротами Європи до Євразії і до всіх змін, що відбуваються у цьому колосальному континентальному масиві аж до Владивостоку і Тихого океану. Отже, це стратегічно важливе рішення, яке перебуває в руках Президента і його Кабінету та народу країни. А моя роль – зрозуміти дебати, які тут відбуваються і підтримати тих, хто бажає бачити рух України напрямку перетворення на сучасну Європейську демократію.
- Як би Ви зараз оцінили шанси на підписання цієї угоди? Це 50 на 50, чи висока імовірність?
Джеффрі Пайєтт: Я, думаю, вище ніж це – справді так думаю. Я так кажу на основі почутого від керівників уряду, від опозиції, а також і від моїх європейських колег. Є певні критично важливі кроки, які має здійснити уряд на виконання умов, сформульованих Європою для підписання Угоди про асоціацію. У цьому плані ми дуже підтримуємо місію Кокса-Квасьнєвського. Ми бачимо її як незмінний спосіб просунутися вперед. Я сповнений надії і оптимістично налаштований. Я не азартна людина, ставок не роблю, але точно дав би більше ніж 50 на 50.
- Ви вірите в енергетичну незалежність України? Чи допоможе в її досягненні сланцевий газ?
Джеффрі Пайєтт: Я вважаю, що і Україна, і Сполучені Штати прагнуть до енергетичної незалежності. Дозвольте розпочати трошки про американську частку в цьому рівнянні. Тому що наша економіка переходить через фундаментальну трансформацію, як наслідок того, що сталося завдяки новій технології видобутку газу в Сполучених Штатах. Доступність сланцевого газу відродила в США конкурентоздатність ключових секторів промисловості, таких як нафтохімія. Тепер США в такому становищі, що в нас є американські компанії, які розглядають можливість експорту газу на світові ринки. Тобто, ми фактично, пожинаємо плоди енергетичної незалежності. Ми дуже підтримуємо рух України у такому ж напрямку. Одним з елементів цього є угоди про розподіл продукцію, що зараз розробляються, з двома першокласними американськими компаніями – "ЕксонМобіл" та "Шеврон" – але є також і інші елементи. Йдеться про посилання енергозбереження – і я пишаюся, що в цьому тут активне Агентство США з міжнародного розвитку. Є також нові енергетичні технології.
Я дуже захоплений тим, що я чув стосовно таких галузей, вітрова та сонячна енергетика, де американські компанії готові утворювати партнерства з українськими компаніями і розвивати наявні можливості. Ну і вдосконалення державної політики з метою завоювати для України краще місце як брокера на енергетичному ринку всієї Європи – початок процесу зворотнього імпорту з Європи в Україну із розвитком ролі України як балансуючої ланки європейського енергетичного і газового ринку. Це стратегічно важливі події, де інтереси США і України співпадають. Ми ще на досягли точки призначення. Зокрема, наші нафтогазові компанії ще мають проводити важливі переговори з урядом тут, у Києві, а також із відповідними обласними урядами,у випадку Шеврону. Але уряд США дуже-дуже підтримує це і ми цілком на боці прагнення України досягти вищого рівня енергетичної незалежності, яка, ми думаємо, буде доброю річчю для вашої економіки, створюватиме нові робочі місця, зміцнюватиме суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України, що є для США наріжними принципами.
- Цього тижня компанії Chevron відмовили в Івано-Франківській області. З чим це пов’язано? Це політика, чи це знов тінь Росії, яка не зацікавлена зараз в енергетичній незалежності України?
Джеффрі Пайєтт: Думаю, що якоюсь частиною це – місцева політика. І це природно. У нас подібні дебати і в США. Це ознака здоров’я української демократії – обласні адміністрації, обласні ради задають питання стосовно угод. Але я переконаний, ґрунтуючись на американському досвіді, що ця технологія безпечна. І насправді, якщо подивитися на штати, де видобувають нетрадиційний газ, там це був величезний фактор збільшення зайнятості. Цікаво, що треба пам'ятати – родовище нетрадиційного газу, це не те що звичайне нафтове родовище, де треба лише раз пробурити дірку в землі і все – качай. Проект видобутку сланцевого газу передбачає постійне вкладення праці і капіталу для підтримки продуктивності свердловин. Отже він може бути важливим і безперервним фактором зайнятості і економічного зростання для областей, де ці ресурси розташовані. Звичайно, все потрібно робити в спосіб ощадливий щодо довкілля. Я думаю у нас в США в цьому плані добрий досвід. І я знаю, що американські компанії готові ділитися із своїми тутешніми господарями своїм досвідом із США, де ми отримали від цієї технології так багато економічних переваг.
- Якою буде позиція США щодо виборів президента України у 2015 році, якщо серед кандидатів не буде Юлії Тимошенко?
Джеффрі Пайєтт: Скажу дві речі. До виборів 2015 року ще доволі далеко. Тому я думаю зарано висловлювати здогадки про конкретних кандидатів і конкретні результати. Але я зауважу, що для Сполучених Штатів українська демократія – наріжний камінь нашого двостороннього стратегічного партнерства. Ми маємо високі очікування і великі надії відносно виборів 2015 року – що 2012-й досягне, а то й перевершить, той солідний стандарт, який було встановлено виборами 2010 року, коли переможцем став Президент Янукович. Ми вважаємо що ті вибори відповідали міжнародним стандартам у плані свободи і чесності. І - Ми дуже сподіваємося, що на виборах 2015 року український народ зможе досягти тих високих стандартів, які він для себе встановив. І це один з моїх головних пріоритетів. Я буду інтенсивно працювати протягом наступних місяців, років, щоб сприяти роботі українських неурядових організацій, українського громадянського суспільства на користь такого результату. Але робити прогнози по конкретним особистостям на цьому етапі зарано. А принцип є дуже і дуже важливим для США.
- Так все-таки що ж з Юлією Тимошенко?
Джеффрі Пайєтт: Знов-таки, справа пані Тимошенко важлива тому, що йдеться про питання вибіркового переслідування. Це для Сполучених Штатів не питання особистості, а питання принципу. Йдеться про те, як колишню голову уряду переслідують в правовій площині за дії, вчинені у офіційній якості. Це не про особу – це про принцип. Ця проблема викликає велику стурбованість у США., в Конгресі, а також у Європі – не лише серед європейських урядів, а й Європейського Суду з Прав Людини, який раніше цього року визначив, що затримання пані Тимошенко було незаконним і безпідставним. Тому ми дуже сподіваємося, що уряд проявить мудрість і працюючи з Коксом і Квасьнєвським знайде спосіб розв’язати цю проблему. Тут є складні правові питання, і не мені давати рецепт відповіді на них. Але принцип є важливим для Сполучених Штатів, як є він важливим для багатьох Українців та для Європи.
- Дуже багато європейських політиків провідують Юлію Тимошенко у лікарні. Чи не плануєте Ви з нею зустрітися, поговорити?
Джеффрі Пайєтт: Звичайно, я хотів би зробити те, що вже робив посол Теффт, який разом із європейським колегою їздив до Харкова і зміг зустрітися з пані Тимошенко. Я зацікавлений вчинити так само, зокрема, щоб почути її погляди на європейський вибір України, її погляди на українську демократію – значною мірою такий же діалог, що я мав з керівництвом "Батьківщини" тут, у Києві, вчора. Повторю, що одне з головних вражень від цих діалогів це ступінь, у якій прагнення опозиції – в усякому разі "Батьківщини" – збігаються із прагненнями українського уряду. Це визначний консенсус серед українських політичних лідерів на сьогодні про важливість європейського вибору України, про важливість успішного Вільнюського саміту, і про важливість продовження руху України по шляху перетворення на процвітаючу сучасну європейську демократію.
- Зараз обговорюється імовірність того, що Юлія Тимошенко може відправитися на лікування до Німеччини. Чи можливий такий сценарій, як Ви вважаєте?
Джеффрі Пайєтт: Я не знаю. Думаю. Що це один з можливих варіантів, що обговорюються. Але я це питання лишаю Коксу і Квасьнєвському та українському уряду.
- Я хотів би запитати про українську опозицію. Напевно, Ви вже зустрілися з багатьма – Ви казали – з багатьма лідерами. Наскільки єдина зараз опозиція – як Вам здається? Чи не може бути так, що кожен піде своєю дорогою? Це буде добре, чи погано? Чи має бути єдиний кандидат на виборах?
Джеффрі Пайєтт: Я передбачаю що до весни 2015 року відбуватимуться активні дебати. Я був би не дуже хорошим дипломатом, якби так заздалегідь намагався спрогнозувати, як цей процес відбуватиметься. Дозвольте повернутися до того, що я сказав раніше – а саме, що для Сполучених Штатів демократичний характер України, демократична ДНК, така очевидна в народі і політиках цієї країни, є критично важливими для нашого двостороннього стратегічного партнерства. І отже, ми дуже сподіваємося, що Україна і український народ зможуть досягти, а краще перевершити, у 2015 році той високий стандарт який було встановлено у 2010-му.
- Пане посол, я Вам вдячний за інтерв’юю Канал «Україна» завжди відкритий для Вас, будемо раді знову Вас бачити в нашому ефірі.
Джеффрі Пайєтт: Dyakuyu.
sobytiya.tv |