В БЮТ популярно объяснили, что же это за существо такое "москаль"
Народный депутат от блока Тимошенко Александр Гудыма на пресс-конференции сегодня публично объяснил значение понятия "москаль".
"Что такое москаль в современной интерпретации многих жителей Львова? Москаль - это завоеватель, существо без рода и племени, любит петь песни "мой адрес не дом и не улица, мой адрес советский союз", он презирает Украину, этот человек ненавидит украинский язык. Во Львове, на западной Украине таких людей очень мало", - сказал соратник Тимошенко. Гудыма добавил, что понятие "москаль" присутствовало в произведениях украинских писателей Тараса Шевченко, Ивана Франко и других известных творцов и, обращаясь к представителям Партии регионов, выразил надежду, что москалей в украинском парламенте сейчас нет.
Напомним, во Львове возник скандал из-за ресторана "Криївка", который обвинили в разжигании национальной вражды.
20 октября, Олег Царев собрал по этому поводу пресс-конференцию, посвященную вопросам межэтнической толерантности в Украине, на которой заявил, что у львовского ресторана "Криївка" следует отобрать лицензию за разжигание межнациональной розни.
"Я был во Львове, зашел в ресторан" Криївка " Меня там встретил мужчина с макетом немецкого автомата. Что это за вопросы на входе:" Москали есть? "- Возмутился депутат.
"В ресторане в меню подается напиток "Кровь москаля" Я - русский, я не москаль, я направил депутатский запрос президенту и премьер-министру о том, чтобы была соблюдена Конституция Украины", - заявил он.
Напомним, "Криївка" - ресторан во Львове, открытый в сентябре 2007 года. Расположенный в историческом центре города, на площади Рынок напротив Ратуши.
Интерьер ресторана представляет собой стилизацию "криївки" (землянки) ОУН-УПА периода 40-50-х годов ХХ века - на стенах висит оружие и различные национальные артефакты, при желании можно пострелять в потолок холостыми патронами из некоторых видов оружия времен Второй мировой войны.
Термін «москаль»
походить від назви середньовічної російської держави Великого князівства Московського, відомої в ранньому новому часів як Московське царство, Московія або Московщина. Початково термін позначав жителя цієї держави, а згодом і росіян. Ні у поляків, ні у білорусів, ні в українців не прижилася назва «русскіє», на відміну від західноєвропейських народів. Видно, етнічна уява цих трьох сусідніх з Московщиною народів ніяк не могла змиритися, щоб так знані їм назви«Русь» і «руські» було перенесено на московитів. Книжною формою слова «москаль» було «московит». Пізніше у письмовій формі було введено термін «росіянин», що походить від грецької назви «Росія». Першими його стали вживати поляки. Наслідуючи їх, в окремих випадках, головним чином через цензурні міркування, стали вживати полонізм «росіянин» українські та білоруські автори. У XVII—XVIII ст., своїх північно-східних сусідів українці називають «москалями», а їх країну «Москвою», «Московщиною», «Московією»
Клоп-москаль
Це клопи червоного кольору з чорними цятками та приплюснутою спиною. Широко розповсюджені в Україні. Живуть великими колоніями, повзають по землі строєм. Шлюбний період у квітні — травні. Живляться мертвими комахами й насінням рослин. Завдають шкоду винограду, висмоктуючи сік плодів, та іншим сільськогосподарським культурам.
«Кацап» версія
За версією, запропонованою академіком Д. Яворницьким слово «кацап» — тюркського походження, і походить від арабського слова «касаб» (qassab), що означає «живодер», або «м'ясник», «той, що забиває худобу». Дослідники відмічають також наступні словосполучення в тюркських мовах: «адам кассаби» означає «люта людина», «деспот», вираз«кассап одлу» — «шельма»; «кассапчи» — караїмською означає «кат»; «хассап» мовою кримських татар означає «м'ясник», «гицель» і т. д. "Треба знати, що слово «кацап» вже віддавна знане в мовах багатьох східних турецьких племен і значить «різник», «лютий чоловік», «кат», «деспот», «злодій» Тлумачення слова «кацап» подається також в «Українській малій енциклопедії» Є. Онацького як похідне від татарського «різник», «різун». За однією з версій, призвіще «м'ясник» закріпилося після того, як під час взяття Казані, татарам (жителі Казані — столиця сучасного Татарстану) було пообіцяно, якщо вони здадуть місто без бою, то всім подарують життя. Проте коли татари здали зброю і відчинили ворота, то війська Івана Грозного вирізали майже все місто.
За матеріалами uk.wikipedia
|