Московська прокуратура порушила кримінальну справу за фактом розповсюдження літератури, що містить ознаки національної ненависті, повідомило в суботу джерело в правоохоронних органах.
"Кримінальна справа за ст. 282 ч. 1 УК РФ (розпалювання національної ненависті і ворожнечі) порушена відносно невідомих, які в період з 2008 по 2010 рік на території Державної установи культури "Бібліотека Української літератури" поширювали друковані видання", - повідомив співбесідник "Інтерфакс-Україна".
- Мер Москви обіцяє подбати про український бізнес і культуру
За його даними, згідно з висновком психолого-лінгвістичного дослідження Інституту мовознавства РАН, тексти видань містять ознаки розпалювання національної ненависті і ворожнечі.
Проводяться заходи щодо встановлення і затримання осіб, що скоїли злочин, додало джерело.
У жовтні 2009 року міністерство юстиції Російської Федерації припинило діяльність Федеральної національно-культурної автономії українців Росії "у зв'язку з порушеннями в статуті і госпдіяльності". Крім того, згідно з формулюванням рішення, ще одним приводом для припинення діяльності ФНКАУ стали публічні виступи голови організаціїВалерія Семененка на заходах, присвячених "пам'яті українців, загиблих у роки Голодомору". Семененко також знехтував забороною влади й далі брав участь у громадському житті, виступаючи на радіо і фігуруючи серед організаторів "заходів, присвячених пам'яті жертв Голодомору і вбивств українців в 1930-х роках".
23 листопада на засіданні Верховного суду РФ як свідок виступив активіст фонду "Отечество" Микола Журавльов, чиї скарги лягли в основу претензій Мін'юсту, який заявив, що у виступах ФНКАУ, мовляв, "тільки політика, тільки негатив про мою країну" і що "ця організація прославляє Степана Бандеру та Романа Шухевича". Крім того, на його думку, ФНКАУ також підтримувала чеченських бойовиків.
24 листопада 2009 року Верховний суд Російської Федерації своїм рішенням ліквідував ФНКАУ, задовольнивши таким чином позов Мін'юсту про ліквідацію організації. Також в Мін'юсті РФ заявили, що ФНКАУ було ліквідовано "законно".
У свою чергу, народні депутати від партії "Наша Україна" направили до Міністерства закордонних справ України звернення з приводу ліквідації ФНКАУ в Росії.
Нещодавно також українська діаспора в Росії заявила про політичний тиск на український культурний рух у РФ. Про це повідомили в Раді керівників українських громадських організацій Росії.
Валерій Семененко заявляв, що переслідування українськой автономії почалися ще в травні. Спочатку закрили Український освітній центр, потім почалося настання на Бібліотеку української літератури. ФНКА УР звинувачували в порушеннях хозяйственой діяльності, але по словах Семененко, організація не проводила ніякої госпдіяльності і навіть не мала банківського рахунку.
Семененко у своєму інтерв'ю УНІАН також заявив, що його організація не проводила жодних політичних виступів, а його виступи на радіо були організовані самим радіо "Свобода" і обмежились звичайним інтерв'ю. Валерій Семененко назвав ліквідацію ФНКАУ та тиск на українську бібліотеку - звичайною спецоперацією. За його словами приводом ліквідації може стати в першу чергу те, що позиція ФНКАУ щодо голодомору розходиться з офіційним курсом РФ.