Рік Януковича, рік в заторах. В Європі вулиць не перекривають або "Україна для бидла"
Рік перебування Віктора Януковича при владі значна частина киян простояла у пробках.
Хвилини приниження на перекритих вулицях стало звичною процедурою для мешканців столиці. Оскільки маршрут з Банкової до "Межигір'я" лежить через спальні райони, заходи безпеки для президентського кортежу набули рис стихійного лиха. Роль коментатора цього ганебного як для європейської держави явища взяла на себе речник президента Ганна Герман, яка за відсутності прес-секретаря виконує ці функції. Першу заяву на тему перекриття вулиць Герман зробила 16 березня 2010 року, менше ніж через місяць після інавгурації Януковича. "Якщо президент буде стояти у заторах, то стояти буде вся країна", - пояснила вона необхідність створювати для Януковича режим максимального сприяння. 21 квітня гіпертрофований президентський страх за своє життя призвів до смерті таксиста, який опинився на шляху кортежу, що віз Януковича до "Борисполя". Винним у загибелі був визнаний водій швидкої допомоги, який працював на підприємстві Державного управління справами. 27 серпня в інтерв'ю газеті "Сегодня" Герман знову повернулася до цього питання перекриття вулиць. Вона вирішила послатися на передових досвід. "Усі президенти світу мають дуже потужну й сувору охорону. У тому числі й президент Обама - у нього теж дуже сувора охорона. В охорони є свої інструкції, правила безпеки, і президент не може отут диктувати свої умови. Це стосується й кортежу, і охорони. Повірте, це важко постійно жити з охороною, але є речі, яким потрібно підкоритися", - пояснила Герман.
Кортежі Януковича... ...на порожніх вулицях
Оскільки протягом року президентства Януковича жодних зрушень в питанні перекриття доріг не відбулося, "Українська правда" вирішила звернутися із запитом до кількох європейських посольств - щоб з'ясувати, як же насправді відбувається в Європі. У наших листах до посольств ми поставили тільки одне запитання - чи відбувається у вашій країні перекриття вулиць, коли керівництво вашої держави в робочому режимі пересувається по місту. По-перше, ми звернулися до Посольства Чехії в Україні. Хоча сьогодні згадка про Чеську республіку викликає в Януковича алергію в зв'язку з наданням притулку Богдану Данилишину, колись він дуже любив тут бувати - зокрема, на відпочинку. Достатньо згадати, що тривалий час після помаранчевої революції Янукович провів у Карлових Варах. Посольство Чехії надало таку відповідь: "При звичайному пересуванні автомобіля президента або прем’єр-міністра Чеської Республіки та автомобіля охорони, який, як правило, супроводжує цих осіб, вулиці у Празі не перекриваються. Автомобілі вищих осіб держави рухаються в нормальному дорожньому потоці, і якщо необхідно швидко дістатися на певне місце, застосовують звукові та візуальні сигнали...".
Наступний наш запит був адресований до посольства Великої Британія - також непересічної країни в житті Януковича. Всі пам'ятають заяву президента, що він вчить мову Шекспіра і Байрона. Крім того, Янукович всіляко намагався здійснити робочий візит до Лондона в перший рік свого президентства, і коли це не вдалося, дуже радів можливості потиснути руку британському прем'єру Девіду Кемерону в кулуарах Давоського економічного форуму. Окрім того, з огляду на терористичні атаки у Великобританії та враховуючи, що їхній контингент присутній в Іраку, в цій державі знаються на заходах безпеки. Але відповідь, надана посольством Британії, також не містила підтвердження словам Ганни Герман. "За попередньою інформацію пана посла, такої практики як перекриття руху транспорту в Лондоні для здійснення пересування кортежу прем'єр-міністра в звичайному робочому режимі, не існує", - повідомили в посольстві Великої Британії. По-третє, ми направили запит до посольства Королівства Швеція в Україні. Ця країна також на особливому рахунку в регіоналів, оскільки головний дипломат партії Леонід Кожара працював послом у цій державі, а Янукович в статусі опозиціонера відвідував Стокгольм, де навіть встиг зіграти партію в теніс. Відповідь посольства Швеції також суперечила твердженням адміністрації президента про те, що перекриття вулиць для лідерів держави є поширеним явищем в цивілізованому світі. "Я маю честь повідомити, що в Стокгольмі не здійснюється перекриття вулиць при пересуваннях в робочому режимі прем'єр-міністра або його величності Короля Швеції", - ідеться у листі за підписом заступника посла Мортена Енберга.
По-четверте, ми написали запит до посольства Франції в Україні. Минулої осені Янукович побував у Парижі та розсипався у компліментах на адресу Ніколя Саркозі. Але у посольстві Франції повідомили, що замість практики суцільного перекриття вулиць поліція вживає заходів "відповідності до її оцінки рівня загрози та обраного маршруту". І, нарешті, п'яте посольство, до якого ми звернулися - дипломатична місія Німеччини в Україні. Ця держава - взірець для Януковича, у чому він зізнався під час перебування у Берліні. Більше того, саме громадяни Німеччина займалися облаштуванням резиденції Януковича у "Межигір'ї". "Українська правда" у вересні писала про умови проживання федерального канцлера, яка винаймає квартиру в звичайному будинку. Тепер ми поцікавилися, як Ангела Меркель їздить на роботу. Однак відповідь з посольства ФРН також суперечила запевненням Банкової про використання ними передового європейського досвіду у блокуванні руху. "Повідомляємо, що перекриття вулиць у Німеччині для пересування політиків здійснюється виключно у випадках пересування колон авто з іноземними державними гостями високого рівня", - ідеться у листі посольства ФРН в Україні за підписом першого секретаря Тані Байєр.
Тобто жодне з опитаних "Українською правдою" посольств не повідомило, що заради пересування керівників їхніх держав у робочому режимі перекривають дороги. Іншими словами, знайти підтвердження словам Ганни Герман не вдалося.
Зараз, коли блокування автошляхів почало перетворюватися на репутаційну загрозу для Януковича, на Банковій знайшли вихід.
Замість того, щоб відмовитися від перекриття доріг, для обслуговування Януковича орендували вертоліт - у його ж фірми, а біля Маріїнського палацу почали зводити міні-аеродром.
Громадяни, які стерпіли приниження від стояння в пробках, мовчки проковтнуть і комфортне життя президента - за їхній же кошт.
1. Посольство Чехии разрушило аргументацию Анны Герман: «При обычном передвижении автомобиля президента или премьер-министра Чешской Республики и автомобиля охраны, который, как правило, сопровождает этих лиц, улицы в Праге не перекрываются. Автомобили высших лиц государства движутся в нормальном дорожном потоке, а если необходимо быстро добраться на определенное место, применяют звуковые и визуальные сигналы ...». 2. Посольство Великобритании: «По предварительной информации господина посла, такой практики как перекрытие движения транспорта в Лондоне для осуществления передвижения кортежа премьер-министра в обычном рабочем режиме, не существует».
3. Ответ посольства Швеции также противоречил утверждению администрации президента о том, что перекрытие улиц для лидеров государства является распространенным явлением в цивилизованном мире. «Я имею честь сообщить, что в Стокгольме не осуществляется перекрытие улиц при передвижениях в рабочем режиме премьер-министра или его величества короля Швеции», - говорится в письме за подписью заместителя посла Мортена Энберга. 4. В посольстве Франции сообщили, что вместо практики сплошного перекрытия улиц полиция принимает меры «в соответствии с ее оценкой уровня угрозы и выбранного маршрута».
5. Посольство ФРГ. «Сообщаем, что перекрытие улиц в Германии для передвижения политиков осуществляется исключительно в случаях передвижения колонн авто с иностранными государственными гостями высокого уровня», - говорится в письме посольства ФРГ в Украине за подписью первого секретаря Тани Байер.
В итоге проблему пробок в столице власти собираются решать за счет налогоплательщиков: для Януковича арендуют вертолет и строят вертолетную площадку в Киеве.
Сергій Лещенко, "Українська правда"
|