Карл Більдт: Янукович рухається не на Захід і не на Схід, а вниз
![](http://www.kmu.gov.ua/img/photogallery?photoId=243355533&imageType=1)
На Мюнхенській безпековій конференції журналісту DW вдалося поговорити з головою МЗС Швеції Карлом Більдтом, у тому числі щодо обвинувачень української генпрокуратури проти Юлії Тимошенко.
DW: Як Ви ставитесь до останніх обвинувачень генпрокуратури на адресу Юлії Тимошенко, обвинувачень в убивстві?
Карл Більдт: Я вважаю, що це підтвердження попереднього гіркого досвіду. Вони пред'являють їй одне обвинувачення за іншим. Звинувачення у першому процесі були явно тенденційними та недостатньо обґрунтованими. Отже, на мою думку, усе це політично мотивовано. Подивимось, що буде далі.
Як поводитись Європейському Союзу із Україною у такій ситуації? По-перше, слід жорстко реагувати, щоб наша позиція була чітка і зрозуміла, що ми і робимо. Друге – також знаходити з нею спільну мову. Ці переговори ведуться. Зокрема, єврокомісар Штефан Фюле вирушає невдовзі до України. Днями в Брюсселі перебував новий український міністр закордонних справ. Спеціальна місія Європейського парламенту – Квасневський та Кокс – також дуже скоро їдуть туди. Питання в тому, чи вдасться нам змінити позицію українського керівництва? Поки що це виходило не дуже успішно.
А як із угодою про асоціацію? Президент Янукович каже, що хоче, щоб вона була підписана. Ви вірите йому?
Звичайно, я вірю, що він хоче, щоб вона була підписана. Однак чи готовий він діяти згідно принципів, які необхідні? Безліч подібних розширених угод базується на повазі до верховенства закону, в протилежному разі вони не будуть діяти. А якщо ви не поважаєте верховенства закону в одній площині, то можна запідозрити, що не буде поваги і в інших сферах. Тобто, в цьому зв'язок між тим, що відбувається вибіркове правосуддя, та можливістю реального прогресу з угодою.
То які шанси того, що договір буде підписано у Вільнюсі?
Я не знаю. У грудні Європейський Союз висунув свої умови. Вони були дуже чіткою мовою доведені до відома Києва. Залишається зачекати і побачити. Поза сумнівом, я б дуже вітав, якби була можливість підписати угоду. Але я ще більше вітатиму виконання поставлених вимог.
На Вашу думку, Україна нині ізольована від Євросоюзу?
![Візитів європейців до України порідшало](http://www.dw.de/image/0,,16536984_404,00.jpg)
Візитів європейців до України порідшало
Якщо йдеться про українське керівництво… як ми бачимо, частота візитів до Києва суттєво знизилась. Добре це чи погано, не знаю. Але це факт. Я гадаю, що елемент цього на даний момент є, так.
Деякі представники української опозиції кажуть, Євросоюз має застосувати санкції проти українських президента, генпрокурора, суддів. Що Ви думаєте з приводу цього?
Не впевнений, що це добра ідея. Ми вживали обмежувальних заходів у низці випадків. Наприклад, у випадку з Білоруссю. Наскільки я знаю, ми поки що не обговорювали таких санкцій щодо України.
Чому до України ставлення інше, ніж до Білорусі? Ні, не інше. Ситуація в Україні не є задовільною. Але вона суттєва краща, ніж у Білорусі. Нещодавно відбулися вибори, які не були цілком сфальсифіковані. В передвиборчих дебатах був елемент відкритості. Якщо порівняти із Білоруссю, то там нічого подібного немає. І у Білорусі чимало політичних в'язнів. Становище в Україні, звичайно, не є належним, але в будь-якому разі кращим та іншим, ніж у Білорусі.
Схоже на те, що президент України розрахував: я кину своїх опонентів за ґрати, а Європа все одно буде зі мною розмовляти, тому що в неї не буде іншого виходу, їй все одно потрібно буде вирішувати зі мною свої справи.
Мушу чесно сказати, я не переконаний, що в нього був такий розрахунок. Багато людей кажуть, він коливається між рухом на Схід та на Захід. Але зараз я бачу, що він рухається вниз. Тому що він зіпсував відносини як з Росією, так і з Європейським Союзом. Базується це на розрахунку чи на помилках? Радше останнє.
Однак складається враження, що Європи він не боїться. Наче Європа – це беззубий тигр.
Чого йому варто боятися, так це важкої економічної ситуації у власній країні. Економічне становище України справді стає складним. Це матиме політичні наслідки для його влади. У довгостроковій перспективі ситуація в Україні могла б суттєво покращитися завдяки відносинам з Євросоюзом. Чи розуміє він це, я не знаю.
DW.DE |